W sklepie Google Play aż roi się od fałszywych aplikacji. Ostatnio pojawiła się w nim podróbka znanego ES File Explorer. Popularny menedżer plików zniknął ze sklepu Play, ponieważ naruszał regulamin Google. Oszuści postanowili skorzystać z okazji i im się udało. Fałszywą aplikację zainstalowało ponad 10 tysięcy osób!

Jedna z podstawowych zasad bezpiecznego obchodzenia się ze smartfonem mówi, żebyśmy nigdy nie instalowali aplikacji pochodzących z niezaufanych źródeł. Dlatego wiele osób wychodzi z założenia, że bez żadnych obaw może zainstalować każdą aplikację, która znajduje się w oficjalnym sklepie Google Play. Niestety tak nie jest. Wielu oszustów nauczyło się omijać zabezpieczenia giganta z Mountain View. Dlatego w pozornie bezpiecznym sklepie z aplikacjami znajdziemy wiele programów przemycających wirusy oraz próbujących wyłudzić nasze dane. Do jednych z nich należy podróbka ES File Explorer.

ES File Explorer

Google już usunęło ES File Explorer ze sklepu Play

Użytkownicy Androida mają jedną przewagę nad znajomymi, którzy zdecydowali się na zakup iPhone’ów. Google jest bardziej przyjazne deweloperom niż Apple i nie utrudnia dodawania nowych aplikacji. Dzięki temu w sklepie Play znajdziemy dużo więcej programów i gier niż w App Store. Niestety rozwiązanie to ma bardzo istotną wadę. Hermetyczna struktura App Store ułatwia Apple kontrolę nad jakością dodawanych aplikacji. Z kolei otwartość Google prowadzi do pojawienia się w sklepie Play wielu pozycji wyłudzających dane.

Na szczęście ekipa z Mountain View bardzo szybko reaguje na zgłoszenia nadużyć. Szkoda tylko, że w międzyczasie czerpią użytkownicy, którzy dają się nabrać na liczne oszustwa.

Źródło: Softpedia

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.