Tegoroczne HDC 2019, czyli Huawei Developers Conference, odbędzie się w dniach od 8 do 11 sierpnia. Chińczycy zamierzają zaprezentować nowości związane z nakładką EMUI oraz rozwiązaniami dotyczącymi szeroko rozumianego internetu rzeczy, w tym smart home. Być może będzie to pierwszy raz, kiedy Huawei oficjalnie zaprezentuje swój nowy system operacyjny, czyli HongMeng OS.

Konferencje przeznaczone dla deweloperów nie przyciągają zbyt dużej uwagi mediów i opinii publicznej. Jednak są dobrą okazją na prezentację długoterminowych planów dotyczących zmian w oprogramowaniu używanych przez nas produktów. Czasami zdarza się nawet, że na takim wydarzeniu ujrzymy prototyp zupełnie nowego urządzenia. Tak było w przypadku ostatniego Samsung Development Conference, na którym zobaczyliśmy składanego Galaxy Fold. Oczywiście Koreańczycy nie pokazali szczegółów dotyczących designu nowego urządzenia. Jednak zapoznaliśmy się z funkcjonalnościami oferowanymi przez składany ekran. Jeśli chodzi o Huawei, to wszyscy czekają na oficjalną zapowiedź systemu HongMeng OS.

Huawei twierdzi, że HongMeng OS będzie szybszy od Androida i MacOS

Szefowie Huawei nie mogą oprzeć się pokusie ciągłego zachwalania swojego nowego produktu. Jest to trochę dziwna strategia, ponieważ wszyscy wiedzą, że prace nad HongMeng OS przyspieszyły w wyniku napiętej sytuacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Chiński gigant miał zostać odcięty od Androida. Jednak ostatnio Donald Trump dał nadzieję na podtrzymanie współpracy pomiędzy Google i Huawei. Nic nie zostało jeszcze przesądzone, jednak klienci z Europy pozostają dobrej myśli. Z kolei Huawei gra obecnie na dwa fronty. Chińczycy liczą na kontynuację współpracy z Google i szykują się do premier nowych smartfonów z Androidem. W tym samym czasie Huawei nie spowalnia prac nad własnym systemem operacyjnym na urządzenia mobilne.

Ren Zhengfei udzielił ostatnio wywiadu dla francuskiego magazynu Le Point, w którym podkreślił, że HongMeng OS będzie lepszy nie tylko od Androida, ale równie od MacOS. O ile część wypowiedzi odnosząca się do systemu Google nikogo nie dziwi. W końcu Ren Zhengfei już jakiś czas temu powiedział, że aplikacje skompilowane z myślą o HongMeng OS będą o 60% szybsze. To porównywanie wydajności systemu Huawei z MacOS jest trochę dziwne. W końcu system Apple ma to do siebie, że jest pisany z myślą o komputerach z Cupertino. Nikt nie będzie instalował na nich chińskiego systemu operacyjnego. Z drugiej strony ciekawie zapowiadają się możliwe zastosowania HongMeng OS. Ren Zhengfei zaznaczył, że nie jest to system pisany wyłącznie pod smartfony. Będzie można go zainstalować również na routerach, switchach, tabletach, komputerach oraz w centrach danych.

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.