Jedna z najpopularniejszych aplikacji do testowania wydajności smartfonów i tabletów zniknęła ze sklepu Google Play. Mowa tutaj o benchmarku AnTuTu, który należy do Cheetah Mobile. Wcześniej Google usunęło niemalże wszystkie aplikacje należące do tego tej firmy. AnTuTu dalej jest dostępne w AppStore, z którego korzystają użytkownicy urządzeń Apple.

Google co jakiś czas usuwa ze swojego aplikacje, które zawierają wirusy albo naruszają zasady obowiązujące w sklepie Play. W przypadku benchmarka AnTuTu mamy do czynienia raczej z tym drugim problemem. Okazuje się bowiem, że program ten należy do firmy Cheetah Mobile, która ostatnio dość mocno podpadła Google. Gigant z Mountain View pod koniec lutego usunął ze swojego sklepu z aplikacjami niemalże wszystkie należące do firmy aplikacje. Przy czym spór ten nie ma raczej nic wspólnego wojna handlową pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Aplikacje Cheetah Mobile podpadły Google niejasnym zasado dotyczącym wykorzystaniem zbieranych danych oraz wyświetlaniem agresywnych reklam.

Dlaczego Google usunęło AnTuTu?

Tak naprawdę to nikt nie wie, czy Google ma wobec AnTuTu takie same zarzuty. Całkiem możliwe, że w tym przypadku wątpliwości również dotyczą polityki bezpieczeństwa. Jednak są to tylko przypuszczenia. Twórcy benchmarku opublikowali na swoim profilu informację, że są świadomi problemu i pracują nad jego rozwiązaniem.

Na razie twórcy aplikacji podmienili na swojej stronie wszystkie linki prowadzące wcześniej do Google Play. Teraz prowadzą one do pliku apk, który można ściągnąć i zainstalować na telefonie.

[AKTUALIZACJA] AnTuTu: Google się pomyliło

AnTuTu postanowiło wyjaśnić niejasności związane z usunięciem aplikacji ze sklepu Google Play. Na łamach serwisu GizChina pojawiło się oświadczenie, w którym dowiadujemy się, że:

  • Cheetah Mobile nie jest właścicielem AnTuTu,
  • firma Cheetah Mobile zainwestowała w AnTuTu w okolicach 2014 roku i została tym samym jednym z udziałowców,
  • AnTuTu nigdy nie promowało aplikacji Cheetah Mobile,
  • Cheetah Mobile jako udziałowiec nie miało wpływu na decyzje AnTuTu i działanie aplikacji,
  • AnTuTu od samego początku korzysta z własnego konta w sklepie Google Play, które nie ma nic wspólnego z Cheetah Mobile,
  • AnTuTu podejrzewa, że Google źle zinterpretowało pomoc prawną otrzymaną ze strony Cheetah Mobile.

Źródło: AndroidPolice

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.