Koreańscy operatorzy byli pierwszymi, którzy zaczęli świadczyć komercyjne usługi 5G na szeroką skalę. Początkowo zainteresowanie nową technologią w Korei Południowej było ogromne. Jednak teraz jest ono coraz mniejsze. Z miesiąca na miesiąc operatorzy odnotowują coraz mniejszą liczbę klientów, którzy zdecydowali się na zakup taryf 5G.

W sierpniu zeszłego roku jeden z koreańskich operatorów pochwalił się milionem klientów korzystających z usług 5G. Jednak był to ostatni miesiąc, w którym telekomy mogły zaobserwować rosnące zainteresowanie nowymi usługami. Później było tylko gorzej. Jednak nie oznacza to, że Koreańczycy nie chcą korzystać z sieci 5G. Pokazuje to tylko to, że to, co przypuszczałem w maju zeszłego roku, jest prawdą. Wygląda na to, że głównym kołem zamachowym koreańskich sieci 5G są atrakcyjne oferty nowych smartfonów. Poszczególni klienci decydują się na korzystanie z nowych usług nie ze względu na lepszą wydajność sieci, ale z uwagi na chęć posiadania nowego smartfona.

Z sieci 5G w Korei Południowej korzysta już 5 milionów osób

Koreańscy operatorzy wystartowali z usługami 5G w kwietniu zeszłego roku. Ogromne wydatki na działania marketingowe oraz zacięta konkurencja sprawiły, że pomiędzy lipcem i sierpniem zeszłego roku przyrost nowych abonentów 5G wynosił 880 tysięcy. Jednak tak duże zainteresowanie nowymi ofertami wynikało z faktu, że koreańscy operatorzy sprzedawali smartfony 5G niemalże za darmo. Oferty były tak atrakcyjne, że sprawą zainteresował się koreański regulator rynku.

Ostatnim popularnym smartfonem 5G był Samsung Galaxy Note 10. Zaraz po premierze sprzedał się on w 220 tysiącach egzemplarzy. Jednak sytuacja w tym roku nie wygląda zbyt dobrze. Tegoroczny Galaxy S20 sprzedaje się o połowę gorzej niż zeszłoroczny model. Sytuacja ta wynika w dużej mierze z problemów, jakie w Korei sprawia koronawirus. Dlatego całkiem możliwe, że niedługo koreańscy operatorzy zdecydują się na wdrożenie kolejnych atrakcyjnych ofert.

Obecnie szacuje się, że koreańskim operatorom uda się jeszcze w tym roku przyciągnąć do siebie ponad 11 milionów nowych klientów sieci 5G. Tak wysokie szacunki wynikają w głównej mierze z planowanych na ten rok premier. Nikt też nie ukrywa, że za spory przyrost będzie odpowiadać Apple. Wszyscy liczą na to, że na jesień tego roku gigant z Cupertino rozpocznie sprzedaż iPhone 12 z modemem 5G.

Źródło: The Korea Times

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.