Coraz więcej deweloperów dodaje do swoich aplikacji mobilnych obsługę ciemnego motywu. Google również jest zwolennikiem tego trendu. Firma wychodzi z założenia, że większa ilość czarnego koloru przekłada się na mniejsze zużycie baterii przez wyświetlacze OLED. Dlatego Android Q ma otrzymać obsługę ciemnego motywu dla całego systemu operacyjnego, a nie tylko pojedynczych aplikacji.

Ciemny motyw nie jest fanaberią promowaną przez blogerów i fanów nowinek technicznych. Okazuje się, że użytkownicy smartfonów sami chcą, żeby aplikacje korzystały z ciemnych kolorów, które nie tylko mniej rażą po oczach, ale również zużywają dużo mniej energii. Chodzi tutaj przede wszystkim o urządzenia wyposażone w ekrany AMOLED, które nie wymagają zasilania do wyświetlania czarnego koloru. Dlatego Google zaczęło eksperymentować z obsługą ciemnego motywu przez poszczególne aplikacje. Najpierw pojawił się on w YouTube, a później zawitał również do aplikacji od Google News, kontaktów, wiadomości itd. Ten sam trend został również dobrze przyjęty przez innych twórców. Dobrym przykładem jest tutaj Facebook, który jest już testowany w aplikacji Messenger. Dlatego użytkownicy Androida chcieliby, żeby ciemne kolory były używane przez cały system operacyjny i wszystkie wbudowane aplikacje.

Ciemny motyw jest na liście funkcjonalności Androida Q

Ekipa z Android Police doszukała się wątku na Chromium Bug Tracker, który dotyczy obsługi ciemnego motywu:

Jednocześnie jest to przeciek, który wprost wskazuje na to, że ciemny motyw jest na liście funkcjonalności Androida Q. Oznacza to, że zespoły odpowiedzialne za wbudowane aplikacje (w tym przeglądarkę Chrome) mają zaimplementować obsługę „idealnie ciemnego motywu”. Oznacza to, że Google wyciąga wnioski z dotychczasowych niedociągnięć. Niektóre aplikacje giganta zamiast koloru czarnego wyświetlały odcienie szarości, co również zmniejszało zapotrzebowanie na energię, ale nie wykorzystywało całego potencjału nowej kolorystyki.

Większość osób ucieszy fakt, że ekipa pracująca nad ciemnym motywem w Chrome nie skupia się tylko i wyłącznie wokół Androida Q. Funkcja ta otrzymała aktualnie nazwę „trybu nocnego” i ma działać też na Androidzie Pie:

Źródło: XDA Developers, Android Police

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.