YouTube na Androida to jedna z nielicznych aplikacji, która do niedawna dostępna była tylko w jasnej wersji kolorystycznej. Jak można przewidzieć, nie każdy użytkownik był z tego powodu zadowolony. 

Sam należę do takich osób. Tym bardziej cieszy mnie, że developerzy Androida poszli po rozum do głowy i zaproponowali swoim użytkownikom nowe rozwiązanie.

Użytkownicy komputerów i smartfonów dzielą się na tych, którzy używają jasnych motywów i tych, którzy ich szczerze nienawidzą.

Ja należę do tych osób, które lepiej czują się, mając w systemie i aplikacjach ciemne templatki. Zawsze zastanawiam się, jak wytrzymywałem na iOS i MacOS, kiedy dostępne były tylko jasne motywy. Moje oczy cierpiały katusze. Dlatego cieszyłem się, kiedy wprowadzono zmiany.

Tak samo cieszyłem się, kiedy dowiedziałem się, że ciemny motyw wprowadzono wraz z nową aktualizacją aplikacji YouTube.

Jest to naprawdę miła zmiana, chociaż bardzo długo oczekiwana. Nie ma co jednak narzekać. Lepiej późno niż później. YouTube to jedna z najczęściej odwiedzanych przeze mnie witryn każdego dnia. To przecież tam pojawiają się nowe filmiki, które śledzi wielu userów. Tym bardziej cieszy, wprowadzenie zmian kolorystycznych. Po aktualizacji aplikacji nie trzeba robić nic wielkiego, aby się pojawiły. Po uruchomieniu YouTube powinien przywitać nas ekran informujący, czy chcemy zmienić wygląd na ciemny motyw tematyczny, chociaż może nie każdy miał tyle szczęście. Mam w domu dwa telefony z Androidem i jeden z nich jeszcze nie doczekał się zmiany motywu.

Motyw można włączyć także w Ustawieniach aplikacji i opcji Ogólne.

Wystarczy przesunąć suwak w prawo, aby aktywować nowy motyw. Przesunięcie w lewo sprawi, że wrócimy do jasnego odcienia. Ciemny motyw bogaty jest w szare odcienie. Nie jest to typowa czerń, także jest przyjemna dla oka. Zastanawia tylko czas realizacji tej zmiany. Już wielu użytkowników od dawna prosiło o taką zmianę i nie jest ona jakoś specjalnie trudna do oprogramowania. Mimo to dopiero teraz pojawiła się w aplikacji. W lipcu nawet wspominano o jej wprowadzeniu na blogach tematycznych, ale dopiero teraz pojawiła się w użyciu.

Ciemny motyw ucieszy nie tylko fanów tego typu themesa.

Okazuje się, że dzięki takiemu doborowi kolorów możemy zredukować odblaski i zobaczyć głębię kolorów w oglądanych filmach. Dzięki temu oglądanie wideo jest jeszcze przyjemniejsze. Mam nadzieję, że na moim Samsungu galaxy S9 także pojawi się niedługo aktualizacja, którą mogłem oglądać już ma drugim z moich telefonów.

 

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.