Operatorzy komórkowi coraz poważniej podchodzą do kwestii usługi bezprzewodowego Internetu stacjonarnego. Chodzi tutaj o dostęp do Internetu za pomocą zewnętrznej anteny zintegrowanej z modemem LTE, a w niedalekiej przyszłości również 5G. Dobrze zamontowana i wycelowana antena pozwala na uzyskanie dość dużych prędkości. Jednak Huawei wymyślił, jak uzyskać podobny efekt za pomocą inteligentnej anteny z 8 elementami.

Sieci mobilne mogą w niektórych przypadkach z powodzeniem zastąpić łącza stacjonarne. Już dziś wiele osób decyduje się na Internet LTE zamiast wątpliwej jakości łącz DSL. Operatorom również bardziej opłaca się zainwestować w pojedynczą stację bazową niż doprowadzenie linii telefonicznych do wszystkich mieszkań i domów. Dlatego mieszkańcy niewielkich miejscowości często decydują się na wybór operatora mobilnego. Wyraźnie widać również to, że LTE niemalże wyparło dostawców “Internetu radiowego”, którzy korzystają z Wi-Fi albo WiMAX’a. Jednak dobrze działający Internet LTE wymaga dość często instalacji anteny kierunkowej, która jest skierowana w stronę najbliższej stacji bazowej. To z kolei wiąże się z wizytą wyszkolonego montera.

Huawei B3368
Huawei B3368

Inteligentna antena Huawei sama znajdzie najlepszą stację bazową

Nowy CPE Huawei oznaczony numerem B3368 wygląda praktycznie tak samo, jak obecnie dostępny B2368, czyli nowy NET Box . Główna różnica sprowadza się do tego, że B3368 posiada 8 anten nadawczo-odbiorczych. Dzięki temu nowy sprzęt Huawei potrafi wykorzystać z dobrodziejstw stacji bazowych Massive MIMO. To z kolei oznacza szybszą transmisje danych oraz mniejszy koszt utrzymania użytkownika.

Huawei deklaruje, że 8 anten w B3368 pozwoli na pobieranie danych z prędkością do 1 Gbit/s. Natomiast koszt utrzymania pojedynczego klienta ma być mniejszy o 60%. Dzięki temu operatorzy będą mogli dostarczyć szybki Internet LTE do większej ilości osób bez konieczności budowy większej ilości stacji bazowych. Mniejsze koszty mogą się również przełożyć na większe limity danych. Pozostaje nam liczyć na to, że operatorzy w miarę szybko zdecydują się na budowę wydajniejszych sieci.

Źródło: Huawei

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.