Porządkowanie danych (np. przenoszenie zdjęć z pamięci wewnętrznej na kartkę microSD) bezpośrednio na smartfonie jest dość niewygodne, dlatego też sporo osób podłącza w tym celu urządzenie do komputera. W tym celu używany jest tryb transmisji danych za pomocą protokołu MTP, który najprawdopodobniej jest błędnie zaimplementowany w systemie Windows 10. Błąd ten jest dość groźny, ponieważ może skutkować trwałą utratą danych.

Protokół MTP, czyli Media Transfer Protocol, służy do wymiany danych pomiędzy smartfonem a komputerem. Co prawda ma on dość sporo ograniczeń, jak chociażby brak wsparcia dla równoległych operacji, ale jakoś nie zanosi się na to, żeby producenci smartfonów przerzucili się na jakieś wydajniejsze rozwiązanie. Największą zaletą protokołu MTP jest to, że jest on obsługiwany praktycznie przez wszystkie systemy operacyjne. W systemach Microsoftu obsługa MTP pojawiła się już w Windowsie XP, więc nie musimy instalować żadnych dodatkowych aplikacji, ani sterowników, żeby zgrać pliki ze smartfona. Jednak ostatnie doniesienia są dość niepokojące.

Przenoszenie danych wewnątrz smartfona za pomocą Windowsa 10 grozi utratą danych.

Pierwsze doniesienia dotyczące tego problemów pojawiły się niedawno na forum Reddit. Co prawda przesyłanie danych (tj. zarówno kopiowanie, jak i przenoszenie) pomiędzy smartfonem a komputerem odbywa się bez problemów. Problematyczne są jednak operacje, które odbywają się pomiędzy katalogami znajdującymi się na smartfonie. Przy czym najgroźniej jest tutaj przenoszenie danych z jednego folderu do drugiego. Po takiej operacji może okazać, że plików nie ma zarówno w miejscu docelowym, jak i źródłowym. Bezpieczniejsze jest tutaj wcześniejsze kopiowanie plików, a następnie ich usuwanie z miejsca źródłowego. Drugi sposób polega na przeniesieniu danych najpierw na komputer, a później do docelowego miejsca na smartfonie. Oczywiście można skorzystać też z menadżera plików na smartfonie, ale to właśnie z małej poręczności tych aplikacji, użytkownicy decydują się na korzystanie z komputera.

Problem dotyczy różnych modeli smartfonów z różnymi wersjami Androida.

Niestety, nie pojawiło się jeszcze w sieci żadne stanowisko w tej sprawie pochodzące od Microsoftu, Google albo któregoś z producentów smartfonów. Musimy tutaj polegać na doniesieniach internautów, którzy jak do tej pory zauważyli problem z MTP na następujących modelach:

  • Android 8: Nexus 6P, 5X
  • Android 7: HTC U11, Nokia 6, OnePlus 3,5, Xiaomi Mi 6, Mi Mix, LG K8, G5, Motorola Moto G3, G5
  • Android 6: Sony Xperia Z3 Compact, Huawei Honor 7
  • Lineage OS 7.1.1: Samsung Galaxy S5
  • Nieznana wersja systemu: Galaxy S2, S4 mini HTC 10, 8s Sony Xperia Z, Xperia Z5 Huawei Mate 9, P8 Lite

Co ciekawe, użytkownicy nowszych modeli Samsunga z Androidem 7 (Galaxy A3, A5, Edge S6, S7, S8 i Tab A) oraz BlackBerry Priv i Huawei Honor 8 twierdzą, że problem u nich nie występuje.

Źródło: Computerworld

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.