Najwięcej Androidowych flagowców napędzanych jest przez najnowszy chipset z serii Qualcomm Snapdragon. W tym roku jest to Snapdragon 835, który znajdziemy w Galaxy Note 8, OnePlus 5, Xperia XZ Premium oraz innych. Jednak w Europie Samsung korzysta ze swojego autorskiego układu, jakim jest Exynos 8895. Huawei również stosuje swój własny chipset. Ich najnowsze dzieło, czyli Kirin 970, jest wydajniejszy od obecnie dostępnych na rynku rozwiązań.

Huawei chwali się tym, że ich nowy procesor jest znacznie wydajniejszy od konkurentów. Przygotowali nawet specjalny benchmark, który polega na rozpoznaniu jak największej ilości zdjęć. Kirin 970 uporał się z 2005 zdjęciami w ciągu minuty. Natomiast Fusion A10 (iPhone 7 Plus) rozpoznał w tym samym czasie 487 zdjęć, a Qualcomm Snapdragon 835 (Samsung Galaxy S8) zaledwie 95. Jednak wynik ten zależy w dużej mierze od zastosowania układu NPU (Neural Processing Unit) dzięki, któremu Kirin 970 jest pierwszym mobilnym procesorem zoptymalizowanym pod kątem zadań związanych ze sztuczną inteligencją. Do tej pory tego typu operacje były przeprowadzane w tzw. chmurze, czyli na serwerach dostawców poszczególnych usług.

Chipset Huawei Kirin 970 zawiera 8 rdzeniowy procesor oraz modem LTE-Advanced klasy 1,2 Gbit/s.

Wydajność smartfonów definiowana jest najczęściej przez ilość rdzeni procesora oraz ich częstotliwość pracy. Pod tym kątem Kirin 970 nie ma się czego wstydzić, ponieważ znajdą się w nim 4 rdzenie Cortex-A73 2,4 GHz oraz 4 rdzenie Cortex-A53 1,8 GHz. Natomiast za grafikę odpowiedzialny będzie 12 rdzeniowy układ Mali-G72MP12. Huawei uważa, że dzięki zastosowaniu 10 nm procesu technologicznego, Kirin 970 zapewnia 25 razy większą wydajność oraz 50 razy lepszą wydajność energetyczną, niż klasyczne ośmiordzeniowe procesory Cortex-A73. Niestety Huawei nie podał tutaj konkretnych liczb w odniesieniu do swojego poprzednika oraz konkurentów obecnych na rynku. Istotnym udogodnieniem jest zastosowanie również nowoczesnego modemu LTE, który będzie umożliwiać pobieranie danych za pomocą sieci LTE-Advanced z prędkością 1,2 Gbit/s. Oznacza to zastosowanie modemu kategorii 18, który znajdzie się w przyszłorocznych układach Qualcomm Snapdragon 845 oraz Samsung Exynos.

Huawei Mate 10 Kirin 970

Jak się to wszystko sprawdzi w praktyce? Pierwszym smartfonem z nowym chipsetem będzie flagowiec Huawei Mate 10, który zostanie zaprezentowany 16 października w Monachium. Ciekawe jak na to wszystko zareagują konkurenci. Samsung Galaxy S9 zostanie pokazany dopiero na początku przyszłego roku. Nic nie wskazuje również na to, żeby inna firma wcześniej przygotowała flagowca z Snapdragonem 845. Zatem, jeżeli Huawei się postara, to przez jakiś czas będzie szczycić się najszybszym smartfonem na rynku.

Źródło: Huawei

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.