Google wprowadziło w Androidzie 8.1 Oreo nową funkcjonalność, która jest pomocna przy wyborze najlepszego hotspota Wi-Fi. Zmiana polega na tym, że przy nazwach otwartych sieci Wi-Fi pojawi się dodatkowa ocena, która będzie informować użytkownika o przypuszczanej prędkości sieci. Informacja ta jest bardzo podglądowa, jednak może się okazać przydatna przy wyborze potencjalnie najszybszej sieci Wi-Fi.

Android 8.1 Oreo został wydany na początku zeszłego roku. Niestety, system ten dostępny jest na razie na niewielkiej liczbie urządzeń. Aktualnie posiadają go Google Pixel, Google Pixel XL, Google Pixel 2, Google Pixel 2 XL, Nexus 5X oraz Nexus 6P. Nową funkcję powinny docenić osoby, które posiadają niewielkie pakiety danych i wiecznie szukają za pomocą Wi-Fi darmowego Internetu.

Android 8.1 stosuje czterostopniową skalę oceny sieci Wi-Fi.

  • Wolna (do 1 Mbit/s): jeśli używasz Połączeń przez Wi-Fi, możesz nawiązywać rozmowy telefoniczne i wysyłać SMS-y.
  • OK (od 1 do 5 Mbit/s): możesz przeglądać strony internetowe, korzystać z mediów społecznościowych i strumieniować muzykę.
  • Szybka (od 5 do 20 Mbit/s): możesz strumieniować większość filmów.
  • Bardzo szybka (powyżej 20 Mbit/s): możesz strumieniować filmy o bardzo wysokiej jakości.

Google nie będzie zbierać informacji na temat prędkości zabezpieczonych sieci Wi-Fi ze względu na ochronę prywatności. Nowa funkcja będzie domyślnie włączona, ale będzie można ją wyłączyć w następujący sposób: Ustawienia > Sieć i internet > Wi-Fi > Ustawienia Wi-Fi > Zaawansowane > Dostawca ocen jakości sieci > Brak. Należy również pamiętać o tym, że prędkość sieci Wi-Fi zależy od wspieranych standardów 802.11, siły sygnału oraz ilości osób jednocześnie korzystających z łącza.

Źródło: GoogleAndroidPolice

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.