Przygotowaliśmy dla Was kolejne zestawienie wieści ze świata nowych technologii, które mogliście przegapić ze względu na zalewający nas wszystkich natłok informacji.

Za mandat zapłacisz BLIKiem

Od lutego tego roku Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) wprowadza rozwiązanie, które ma nie tylko ułatwić płacenie za wykroczenia drogowe, ale również poprawić ściągalność mandatów od obcokrajowców. Wszystkie radiowozy policjantów z drogówki będą wyposażone w terminale płatnicze, które pozwolą na płatność za mandat kartą lub BLIKiem. Ułatwienie to będzie przydatne szczególnie w przypadku obcokrajowców, którym zgodnie z prawem nie można wystawić mandatu kredytowanego. Jeżeli zatrzymany przez policję obcokrajowiec nie posiada przy sobie gotówki, to patrol musi go zawieść do najbliższego bankomatu, co znacznie wydłuża czas kontroli.

OnePlus przyznaje się do wycieku danych 40 tysięcy kart kredytowych

OnePlus

Firma OnePlus poinformowała swoich klientów, że cyberprzestępcy mogli wykraść dane do ich kart kredytowych. Atak został przeprowadzony za pomocą szkodliwego skryptu, który został umieszczony na serwerze pośredniczącym w realizacji płatności kartą kredytową. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że ów skrypt działał od połowy listopada i został zauważony tylko dzięki informacji od jednego z klientów. Aktualnie OnePlus wyłączyło w swoim sklepie możliwość płatności za pomocą kart kredytowych i współpracuje z firmą obsługującą transakcje online nad zapewnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Problem ten nie dotyczył płatności za pomocą serwisu PayPal.

Apple ma zawiesić produkcję iPhone X w połowie tego roku

iPhone X

Informacja ta pochodzi od Ming-chi kuo, który jest analitykiem KGI specjalizującym się w przewidywaniach dotyczących produktów Apple. Okazuje się, że iPhone X nie sprzedaje się tak dobrze, jak przewidywano przed jego premierą. Na podstawie dotychczasowych wyników sprzedaży przewiduje się, że w pierwszym kwartale tego roku zostanie sprzedanych 18 milionów egzemplarzy iPhone X, a w drugim kwartale liczba ta spadnie do 13 milionów. Wynik ten jest dużo gorszy od wcześniejszych przewidywań, które oscylowały w granicach od 20 do 30 milionów. Być może klienci Apple są już zmęczeni dużymi smartfonami i czekają na tegoroczne mniejsze modele z FaceID oraz ekranem OLED.

Microsoft testuje szyfrowanie E2E w Skype

Skype

Aplikacje mobilne Skype oraz ich wersje na komputery stacjonarne otrzymają niedługo nową funkcjonalność pod nazwą Rozmowa Prywatna. W praktyce jest to funkcjonalność znana już użytkownikom WhatsApp, która wprowadza pełne szyfrowanie rozmowy typu E2E (end-to-end). Oznacza to, że oryginalna treść wiadomości widoczna jest jedynie na urządzeniach dwóch rozmówców i nikt inny nie może ich podsłuchać. Aktualnie Skype używa takiej metody szyfrowania, która posiada tylną furtkę umożliwiającą służbą specjalnym odczytanie przesyłanych przez komunikator wiadomości z poziomu serwera. Nowa funkcjonalność aktualnie jest testowana przez uczestników programu Skype Insiders. Jak na razie działa ona jedynie dla rozmów pomiędzy dwoma osobami. Przy konwersacjach grupowych dalej używany jest stary sposób szyfrowania.

Luka bezpieczeństwa w aplikacji do pobierania torrentów

Tavis Ormanda, który pracuje w Google Project Zero, odkrył lukę bezpieczeństwa w programie Transmission, która jest dość popularnym klientem sieci torrent. Aplikacja ta jest preinstalowana w wielu dystrybucjach Linuxa, a na jej podstawie tworzone są wtyczki do przeglądarek internetowych. Sytuacja jest dość poważna, ponieważ odkryty błąd pozwala na zdalne wykonanie kodu, a atak może zostać przeprowadzony za pomocą skryptu umieszczonego na stronie internetowej. Pracownik Google nawet stworzył łatkę, jednak nie została ona zastosowana przez deweloperów Transmission. Dlatego też po miesiącu oczekiwania na odpowiedź, zdecydował się na publikację swojego odkrycia, licząc na to, że łatka zostanie użyta przez osoby odpowiedzialne za poszczególne dystrybucja Linuxa.

Facebook bierze się za porządki w komunikatorze Messenger

Facebook Messenger

Messenger jest jednym z dwóch najpopularniejszych na świecie komunikatorów. Jednak wiele osób narzeka na przeładowanie komunikatora zbyt wieloma funkcjonalnościami, które zostały zapożyczone z innych aplikacji i są po prostu zbędne. Jedną z lepszych zmian był wprowadzony w 2017 roku czat głosowy oraz wideo. Funkcje te będą się dalej rozwijać. Kolejne zmiany będą dotyczyć rozmów grupowych. Facebook skupi się głównie na tych funkcjonalności, które są używane do interakcji międzyludzkich. Jakby nie patrzeć, Messenger jest komunikatorem, a nie kopią Snapchata.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.