Specjalnie dla Was postanowiliśmy napisać dzisiaj taki leciutki artykuł. Ku woli dokształcenia tych, którzy jeszcze nie mieli styczności z sieciami od strony konfiguracyjnej i dla tych, którzy zapomnieli, jak to wygląda i chcieliby sobie wiedzę odświeżyć. Chcielibyśmy dzisiaj pokrótce opowiedzieć Wam czy są adresy IP i dlatego są one różne. Większość z Was także pytała, dlaczego w domu macie adresy zaczynające się od 192.*, a w sieci zewnętrznej już nie. Otóż, za chwilę wszystko stanie się jasne i klarowne.

adresy

Czym jest adres IP?

To tak jak dowód osobisty, tylko dla komputera. Jest to jego numer identyfikacyjny w sieci. Dzięki niemu informacja wie skąd i dokąd iść. Bez adresów w sieci zapanował by chaos. Oczywiście, komputery nie porozumiewają się jak ludzie i nie rozumieją: włącz speedtest.pl. Komputery porozumiewają się z systemie binarnym, czyli systemie zer i jedynek. Specjalnie serwery zwane DNS tłumaczą nazwy zrozumiałe dla człowieka, na system liczbowy, czyli właśnie adres IP. Jest on 32-bitową sekwecją zer i jedynek. Tylko dla ułatwienia zapisuje się je w postawić czterech ciągów licz dziesiętnych, które oddzielone są kropkami. Weżmy na przykład jakikolwiek adres:

192.168.1.1 

W systemie dwójkowym będzie on wyglądał następująco (każdy oktet, czyli część adresu musimy zamienić na liczą dwójkową). Jeżeli macie z tym problem, w sieci jest wiele kalkulatorów, które to robią.

11000000 | 10101000 | 00000001 | 00000001

Oczywiście, 1(10) i 1(2) to to samo, ale w przypadku tego typu zapisu musimy zapełnich cały oktet, dlatego nieużywane bity wypełniamy zerami.

ip_how1

Klasy adresów IP

No to teraz przejdźmy do tego, co to są klasy adresów IP. Jest to bardzo łatwe zagadnienie, wystarczy tylko kilka rzeczy zapamiętać, aby sprawnie się w tym systemie poruszać. Klasy zostały wprowadzonepo to, aby sprawnie poruszać się w sieciach różnej wielkości. W sieci domowej, w której mamy kilka komputeróœ nie potrzebujemy takiej ilość adresów, jak na przykład w sieci światowej. Z uwagi na to wprowadzono podział same adresu IP na dwie części:

  • część identyfikującą sieć
  • część identyfikującą hosty

Dokładnie to chodzi o to, co siedzi w oktetach. W przypadku sieci malutkich będziemy mieli mało hostów, więc będą nam wystarczać zmiany tylko ostatniego oktetu (mała ilość adresów). Może lepiej zilustruje to rysunek, który dla Was wykonaliśmy.

IIIIIIIV
Klasa Asiećhosthosthost
Klasa Bsiećsiećhosthost
Klasa Csiećsiećsiećhost

Na rysunku mamy trzy klasy adresów: klasa A, klasa B i klasa C, jednakże istnieje pięć klas adresów IP. Omówmy każdą po kolei.

Klasa A

Musimy pamiętać, że w tej klasie pierwszy bit jest zawsze równy zero, dlatego też najmniejsza możliwa liczba w tym przypadku to 0, a najwięsza 127. Łatwo można przeliczyć dlaczego. W tej klasie można zaadresować 16 milonów hostów, ale używana jest także jako loopback, czyli pętla zwrotna lub localhost. Nie przypiszemy żadnej sieci do adresów 127.0.0.0 i 127.0.0.1.

Klasa B

Tutaj bity początkowe równe są 10. Tak więc, według prostych obliczeń, mamy zakres od 128 do 191 na pierwszym oktecie. Klasa ta jest używana jako klasa sieci globalnej.

Klasa C

Lubiana i znana przez wszystkich, bo używana najczęście. Klasa C jest klasą adresów lokalnych. Pierwsze bity mają wartość 110. Można w niej zaadresować do 254 hostów. Zakres tej klasy to 192-223.

Klasa D

Ta klasa powstała z myślą o tzw. multiemisji, czyli rozsyłaniu grupowym. Pierwsze cztery bity to 1110. Wartość naszego oktetu wynosi w takim razie 224-239.

Klasa E

Te zdresy zostały zarezerwowane przez IETF na potrzeby eksperymentalna. Zakres tej klasy to 240-255.

Adres sieci i broadcast

Dochodzimy już do tego, jak wygląda identyfikacja w sieci. Niektóre adresy w sieci są zarezerwowane dla konkretnych celów, na przykład adres sieci (używany do identyfikowania samej sieci.) lub adres rozgłoszeniowy (broadcast, używany do rozsyłania pakietów do wszystkich urządzeń w sieci).

SiecBroadcast

Adresy prywatne

Przydatna będzie także wiedza, jak określa się adresy prywatne. Jest kilka grup, które są pod to zarezerwowane i wykorzystywane tylko w sieciach lokalnych:

  • 10.0.0.0 – 10.255.255.255 – dla sieci prywatnych klasy A (maska: 255.0.0.0)
  • 172.16.0.0 – 172.31.255.255 – dla sieci prywatnych klasy B (maska: 255.255.0.0)
  • 192.168.0.0 – 192.168.255.255 – dla sieci prywatnych klasy C (maska: 255.255.255.0)

Jeżeli chcemy komputer podłaczyć do Internetu konieczna jest translacja takich adresów, jak prywatne na adresu publiczne. Proces taki nazywamy NAT i zwykle wykonywany jest przez nasz router.Poprzedni artykułJak zmienić swoje IP?
Następny artykułIle kosztuje moje WWW?