Oczywiście nie chodzi tutaj o słynny przycisk Turbo z komputerów z procesorem Intel 386, a tryb Turbo Boost w nowych procesorach z serii Core i5 oraz i7. Powoduje ona chwilowy wzrost częstotliwości taktowania procesora w celu zwiększenia jego wydajności. Oczywiście częstotliwość ta zależała od ilości używanych rdzeni, zatem dotychczas Intel podawał w specyfikacji procesorów poszczególne wartości. Jednak wraz z pojawieniem się rodziny Coffee Lake, została tylko informacja o częstotliwości pracy w trybie Turbo przy użyciu jednego rdzenia.

Tryb Turbo Boost został wprowadzony przez Intela jesienią 2008 w pierwszych procesorach Core i7 (rodzina Bloomfield). Pozwalał on na zwiększenie częstotliwości taktowania tylko jednego rdzenia. Jednak później technika ta została dopracowana, co pozwoliło na efektywniejsze zwiększanie wydajności większej ilości rdzeni. Przy czym obowiązywała tutaj dość prosta i intuicyjna zasada. Im ilość używanych rdzeni była większa, tym maksymalna częstotliwość taktowania wynikająca z Turbo Boost była mniejsza. Wielu użytkowników ceniło sobie informację na temat częstotliwości taktowania procesora podczas poszczególnych scenariuszy pracy. Jednak informacje te nie będą już publikowane dla nowych układów.

Intel Turbo Boost

Intel przy procesorach z serii Coffee Lake podaje maksymalną częstotliwość Turbo Boost przy obciążeniu pojedynczego rdzenia.

Podsumowując, Intel będzie teraz podawać maksymalną częstotliwość taktowania swoich procesorów dla dwóch przypadków: przy obciążeniu wszystkich (jest to tzw. częstotliwość bazowa) lub pojedynczego rdzenia (czyli częstotliwość Turbo). Dla większości użytkowników nie stanowi to problemu, ale bardziej zaawansowani klienci chcieliby również wiedzieć, jak kupowany przez nich procesor będzie zachowywać się przy aplikacji obciążającej przykładowo tylko 2 rdzenie. Tego typu informacje są przydatne programistom oraz osobom zajmujących się symulacjami komputerowymi, oraz metodami numerycznymi. Intel jednak tłumaczy się tym, że nie jest w stanie podawać bardziej szczegółowych informacji na temat trybów pracy systemu Turbo Boost, ponieważ częstotliwość taktowania procesora zależy od wielu czynników (m.in. temperatury oraz sposobu obciążenia poszczególnych rdzeni). Na szczęście nie wszystko jest jeszcze sprawdzone. Co prawda Intel raczej nie zmieni zdania, ale za to niektórzy recenzenci nowych procesorów będą starać się określać wpływ ilości używanych rdzeni na ich częstotliwość taktowania. Informacja taka dla 8 generacji znalazła się w serwisie AnandTech.

Coffee Lake Turbo Boost

Źródło: eTeknix, AnandTech

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.