Za nami kolejny tydzień, który w świecie nowych technologi przeminął pod hasłem zmian wprowadzonych przez RODO. Internauci cały czas przyzwyczajają się do pojawiających się komunikatów, które informują o zbieranych danych. Jednak nie ma to większego wpływu na to, co się dzieje wokół nas. Jeżeli interesuje Was, co się działo w minionym tygodniu, to na pewno zaciekawicie się kolejnym nieudanym przejęciem. Tym razem do nieudanej inwestycji przyznała się Nokia.

To już pewne, dział digital health Nokii wraca do Withings

Dwa lata temu Nokia zdecydowała się na przejęcie firmy Withings za 170 mln Euro. Miał to być początek podboju rynku digital health oraz urządzeń wearables przez fińskiego giganta. Na początku wszystko zapowiadało się dobrze. Rynek był napędzany przez urządzenia z serii Apple Watch, a smartwatche Withings dobrze się sprzedawały. Nokia zdecydowała się nawet na przebrandowienie Withings i na rynku pojawiły się smartwatche, smartbandy i inteligentne wagi z logiem fińskiego producenta sprzętu telekomunikacyjnego. Jednak biznes ten nie przynosił oczekiwanych rezultatów. Dlatego szefowie firmy zdecydowali się na sprzedaż całego działu digital health, który wróci teraz do jednego z założycieli Withings. Cała transakcja zostanie sfinalizowana do końca czerwca. Przyszłość marki nie jest do końca znana. Przypuszcza się, że obecne na rynku urządzenia z logiem Nokia zostaną wysprzedane, a później powróci na nie stare oznakowanie. Nie wiadomo również za ile Nokia odsprzedała Withings poprzedniemu właścicielowi.

Asus przygotował płytę główną na 21 kart graficznych

Asus H370 Mining

Wydawałoby się, że bum na kryptowaluty powoli przemija. Jednak nie oznacza to, że kopanie cyfrowych pieniędzy przestało być opłacalne. Dlatego właśnie Asus przygotował płytę główną, która jest dedykowana pod budowę krypto-koparek. Asus H370 Mining Master posiada 20 portów USB 3.1 Gen1, które są wyprowadzeniami dla złącz PCIe x1. Oprócz tego na płycie znajduje się jedno złącze PCIe x16, co pozwala w sumie na podłączenie aż 21 kart graficznych. Zastosowanie takiego sprzętu jest na razie tylko jedno. Jest to oczywiście wydobywanie kryptowalut. Ewentualnie można go jeszcze wykorzystać do budowy klastra obliczeniowego korzystające z technologi Nvidia CUDA lub ATI Stream. Jednak w tym przypadku problem stanowiłaby mała ilość pamięci RAM, ponieważ płyta została wyposażona tylko w dwa banki na kości DDR4. Asus H370 Mining Master zostanie zaprezentowany na rozpoczynających się jutro targach Computex 2018. Jak na razie nie podano daty premiery oraz ceny urządzenia.

HMD Global przygotuje aktualizację do Androida P dla każdego swojego smartfona

Android P Nokia

Aktualizacje, a dokładniej ich brak, są największą bolączką smartfonów z Androidem. Każdy nowy system od Google zmaga się z tym samym problemem. Producenci smartfonów potrzebują dość dużo czasu na przygotowanie aktualizacji, więc nowy system instalowany jest głównie na nowych urządzeniach. Wyjątek stanowią flagowce, które są aktualizowane w pierwszej kolejności, ale stanowią one tylko margines rynku. Dobrym przykładem jest tutaj HMD Global, które zapewnia, że każdy Androidowy smartfon z logiem Nokia otrzyma aktualizację do Androida P. Dotyczy to zarówno topowych modeli (Nokia 8, Nokia 7 Plus), średniaków (Nokia 6), jak i budżetowców pokroju Nokii 3. Finowie już wcześniej obiecali, że ich smartfony otrzymają przynajmniej dwuletni okres wsparcia, ale odnosiło się to głównie do aktualizacji bezpieczeństwa. Widzimy tutaj również korzyści wynikające ze stosowania minimalnej ilości modyfikacji systemu Google. HMD Global stara się używać czystego Androida, co znacznie skraca czas potrzebny na przygotowanie aktualizacji oraz ułatwia utrzymanie wsparcia dla wielu modeli.

Na targach E3 zobaczymy demonstrację 5G skierowaną do graczy

AT&T 5G

Targi E3, czyli największe coroczne święto graczy, rozpoczną się w połowie bieżącego miesiąca. Oprócz zapowiedzi nowych gier możemy się również spodziewać prezentacji możliwości sieci 5G. Pokaz nowej technologi zostanie zorganizowany przez amerykańskiego operatora AT&T, który razem z Ericssonem, Intelem oraz ESL (Electronic Sports League). Demonstracja odbędzie się z użyciem 3 stacji bazowych 5G korzystających z pasma milimetrowego 28 GHz oraz 3 urządzeń abonenckich. Aktualnie nie wiadomo, co zamierza pokazać operator. Możemy domyślać się, że zobaczymy na żywo, jak sieć 5G radzi sobie w zastosowaniach wymagających niemalże zerowych opóźnień oraz dużych przepustowości. Całkiem możliwe, że pokaz będzie obejmować zarówno rozgrywkę VR, jak i dynamiczną grę sieciową wrażliwą na wszelkiego rodzaju lagi oraz inne dolegliwości wynikające ze stosowania bezprzewodowej transmisji danych.

Znamy przyczynę śmiertelnego wypadku autonomicznego Volvo. Zawiniło oprogramowanie.

Volvo XC90 Uber

Biznes skupiony wokół pojazdów autonomicznych nie należy do łatwych. W marcu bieżącego roku doszło do pierwszego w historii wypadku, w wyniku którego zmarła osoba po zderzeniu z samochodem sterowanym przez komputer. Do zdarzenia doszło w mieście Tempe, gdzie Volvo XC90 należące do Ubera potrąciło przeprowadzającą rower kobietę. Amerykańska Krajowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) przedstawiła już wstępną wersję raportu dotyczącego tego wypadku. Przyczyną wypadku nie był żaden wadliwie działający czujnik, czy też układ sterujący zamontowany w pojeździe. Zawiniło oprogramowanie, które nie było w stanie prawidło zakwalifikować zaobserwowanego obiektu. System zauważył poruszającą się w ciemnościach kobietę, ale najpierw zakwalifikowało ją jako nieznany obiekt, później pojazd, a następnie jako rower. Na 1,3 sekundy przed zderzeniem, system zdecydował, że potrzebne będzie awaryjne hamowanie. Jednak opcja ta jest wyłączona, kiedy samochodem steruje komputer, żeby wyeliminować potencjalne błędne zachowania pojazdu. W takim przypadku powinien zareagować operator. Problem tylko w tym, że interfejs systemu nie przewidział komunikatu ostrzegawczego. Być może takie ostrzeżenie zmieniłoby przebieg zdarzenia, ponieważ operująca samochodem Rafaela Vasquez obserwowała ekran komputera pokładowego, kiedy kobieta z rowerem weszła na drogę.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.