Najnowszy patch dla systemu Android 8.1 Oreo to nie tylko bezpieczeństwo. Nowa wersja wprowadza między innymi kod umożliwiający uruchomienie wcześniej ukrytego w smartfonach chipu.

Wspomniany wcześniej chip jest nowym układem opracowanym przez firmę Google. Chip, jaki jest znany pod nazwą “Visual Core” poprzez jego wykorzystanie pomoże między innymi w procesie wspomagania wykonywania zdjęć. Jak na razie układy te zostały zamontowane dla telefonów Pixel 2, a także Pixel 2 XL. Patrząc jednak na ogólnodostępność systemu Android w niedługim czasie możemy spodziewać się “Visual Core” też na urządzeniach innych producentów.

Smartfony otrzymają upgrade do robienia zdjęć

Zastosowanie chipu jest proste. Będzie on wsparciem dla głównego procesora przy procesie obróbki zdjęć. Dzięki wprowadzeniu systemu do wersji Android 8.1 Oreo nasze urządzenia będą mogły szybciej i lepiej wykonywać zdjęcia korzystając między innymi z zaawansowanego trybu HDR+ czy przetwarzania szumu. Aby przekonać się na własną rękę o Androidzie 8.1, użytkownicy już teraz mogą zapisać się do finalnej wersji beta systemu. Pełną instrukcję znajdziemy na oficjalnej stronie Android.

Co nowego wnosi Android 8.1 Oreo?

Głównymi rzeczami, nad jakimi skupili się twórcy systemu podczas wydawania aktualizacji, to bezpieczeństwo urządzenia. Dodatkowo nowa wersja wprowadza zupełnie nowe funkcjonalności, które z pewnością umożliwią uzyskanie lepszego komfortu podczas korzystania z systemu. Innowacje, jakie wprowadził team Google do systemu 8.1, to między innymi WallpaperColor API pozwalający na dopasowanie elementów interfejsu użytkownika do zastosowanej tapety. Rozwiązano też problem z wypalaniem się elementów interfejsu na ekranach OLED. Twórcy zastosowali tu technikę przyciemniania elementów nawigacyjnych, jeśli te nie są wykorzystywane. Oryginalny Android dogonił też modyfikację Huawei, która informowała użytkowników o procencie naładowania ich urządzeń Bluetooth. Ostatnią znaną zmianą, jest system powiadomień, który dostał odpowiednie przystosowanie podczas odbioru tysiąca różnych powiadomień. Dzięki temu, w końcu będziemy mogli pozbyć się niemiłego dźwięku serii powiadomień zaraz po połączeniu się do sieci domowej.

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.