MS Windows 10 jest dobrym systemem, ale zdarzają się tradycjonaliści, którym nie odpowiadają zmiany w Microsoft. Ostatnio pisałem nawet artykuł, w którym wspomniałem znajomego, który do tej pory używa systemu Windows XP. To wspomnienie uświadomiło mi, że nie każdy musi lubić rozwój i ewolucję technologiczną. Właśnie ta myśl zainspirowała mnie do popełnienia tego artykułu. Chciałbym go zadedykować tym, którzy powinni zainstalować na swoich komputerach nowy system Windows, a ze strachu przed zmianami używają dalej starej wersji XP.

Rozwiązaniem w takim momencie są różnego rodzaju nakładki. Nie wszystkie jednak są godna uwagi i warto mieć takie, których zainstalowanie nie spowolni i nie uszkodzi systemu. Osobiście bardzo lubiłem nakładki na motywy, ale używałem ich zazwyczaj po to, aby pozbyć się paskudnego wyglądu Windows XP. Ciężko mi uwierzyć, że na świecie istnieje ktoś, komu ta templatka odpowiada. A jednak!

MS Windows 10 opiera się na motywie MDL2 z elementami Fluent Design.

Powiem szczerze, że jest to jednak z rzeczy, która mnie bardzo cieszy. Jest to jeden z najładniejszych projektów firmy Microsoft. Po paskudniej Lunie i jeszcze brzydszym GUI od systemu Windows 98. Dawno uważałem, że Microsoft powinien zainspirować się choćby wyglądem płynącym z systemów Apple, albo z KDE i… w końcu coś ruszyło. Okazuje się jednak, że te nowoczesne elementy nie bardzo podobają się tradycjonalistom. Z uwagi na to, że wygląd systemu należy dopasowywać do rozwoju technologicznego: inne ekrany, urządzenia, inna wydajność sprzętowa. Pamiętajmy też, że wymiana systemu, który nie ma już wsparcia i aktualizacja jest absolutnie konieczna. Dla tych osób, które kochają wygląd rodem z lat 90, jest pewna opcja, aby ułatwić im korzystanie z nowych systemów.

MS Windows 10 może wyglądać jak Windows XP.

Dla tych, dla których szata graficzna systemu Windows 10 pozostawia wiele do życzenia, istnieje aplikacja, która umożliwi im zmianę motywu na … Lunę. Wszystko dlatego, że chociaż zmiana i personalizacja ustawień graficznych w “dziesiątce” jest możliwa, to ilość funkcji jest niesamowicie ograniczona. Użytkownicy, którzy z takich zmian nie są zadowoleni, mogą wspomóc się aplikacjami do zmiany motywu graficznego. Jedną z nich jest Curtains. Narzędzie pozwala na zmianę motywu graficznego systemu Windows 10. Zawarta jest w nim baza templatek, ale program posiada także edytor umożliwiający tworzenie własnej wariacji. Curtains daje możliwość zmiany stylu przycisku Start, paska zadań czy wyświetlanych okien.

Aplikacja do zmiany stylu w MS Windows 10 to twórczość firmy Stardock.

Firma znana mi jest od wielu lat. To z jej ręki wychodziły wszystkie aplikacje, które pozwalały mi zmienić Windows XP na … cokolwiek innego. Posiadali aplikacje do zmiany motywów, ikon, dźwięków, aplikacja imitujące pulpity 3d itp. Jak się okazuje, Curtains nie odbiega jakością od reszty stajni. Ma naprawdę duże możliwości konfiguracyjne. Co więcej, wśród stylów stworzonych przez użytkowników z całego świata nie brakuje prac naprawdę wysokiej jakości.

W aplikacji Curtains dla MS Windows można naprawdę znaleźć wszystko.

Okazuje się, że nawet może udać, się wymienić wygląd Windows 10 na ten z systemu macOS, albo jak wspomniałem minimalizm z Windows XP. Stardock Curtains zawiera kilka nowych stylów, takich jak Crystal, Sky i Midnight. Zawiera również style, które pozwalają zmienić Windows tak, aby wyglądał, jak poprzednie wersje (XP, Windows 95 itp.). Pozwoli też wdrożyć nakładki z alternatywnych systemów operacyjnych. Korzystając ze wbudowanego edytora stylów, możesz łatwo tworzyć i udostępniać własne style. Możemy zmieniać kolory, ikony, tapety, pasek zadań i menadżer okien. System może wyglądać zupełnie inaczej, a co najważniejsze — tak, jak chcemy. Zdaje sobie sprawę, że ludzie lubią pracować na ekranach dostosowanych do własnego gustu i ta aplikacja to umożliwia.

Aplikację do zmiany templatki MS Windows 10 możemy pobrać z sieci.

Znajdziemy ją na oficjalnej stronie firmy Stardock. Możemy pobrać wersje darmową, która będzie działać 30 dni. Jest to forma testowa. Jeżeli aplikacja nam się spodoba, mamy dwie możliwe licencje: Curtains (48,99 PLN) i wersje z aplikacją Object Desktop, która obecnie jest na promocji (PLN 144.99). Producent informuje o tym, że aplikacja świetnie działa z systemami Windows 10 i Windows 8. Pamiętajmy jednak, że wersja testowa nie pozwala na wszystko. Nie możemy w niej korzystać z motywów użytkowników umieszczonych w sieci. Zalecane jest kupienie pełnej wersji, aby móc odblokować tę funkcjonalność. Koszt ok. 49 zł to nie jest dużo za taką aplikację. Zwłaszcza że jest to płatność jednorazowa. Ściągnijcie Curtains z oficjalnej strony i przekonajcie się na własnej skórze. Jestem ciekawe, jakie motywy wybralibyście na swój system. Ja zastanawiam się pomiędzy style z macOS a motywem z systemu Linuxowego, Deepin. Te templatki podobają mi się najbardziej i fajnie będzie móc je mieć w Windowsie.

Źródło: Stardock

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.