Rzecznik Prasowy Orange Polska opublikował informacje dotyczące technicznych aspektów wdrożenia sieci 5G w paśmie 2100 MHz. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, jakie są różnice względem implementacji innych operatorów oraz jaka jest maksymalna prędkość pobierania danych. Operator zadeklarował 390 Mb/s.

Orange dość długo wstrzymywało się z uruchomieniem sieci 5G na częstotliwościach, które nie są do tego dedykowane. Operator od samego początku wychodził z założenia, że piąta generacja telefonii komórkowej powinna korzystać z szerokich kanałów radiowych. Dlatego też Orange prowadził intensywne testy 5G w paśmie 3,6 GHz z użyciem bloków o szerokości 80 MHz. Jednak odwołanie rozpoczętej w marcu aukcji na dystrybucję nowych częstotliwości zmusiło wszystkich polskich operatorów na uruchomienie nowych usług na obecnie posiadanych zasobach. W przypadku Orange, Play i T-Mobile padło na pasmo 2100 MHz. Tak się składa, że T-Mobile i Orange mogą pochwalić się praktycznie identycznym zasięgiem 5G, ponieważ korzystają ze współdzielonej infrastruktury zarządzanej przez spółkę NetWorkS!. Dlatego w komunikatach prasowych obu telekomów mogliśmy przeczytać o 1600 stacjach bazowych i zasięgu obejmującym 6 milionów osób.

Orange deklaruje, że jego 5G osiąga 390 Mb/s

Orange i T-Mobile zakończyli niedawno ogromny projekt, który polegał na refarmingu pasma 2100 MHz. Dzięki temu obaj operatorzy wygospodarowali na tej częstotliwości blok o szerokości 10 MHz dla sieci LTE, z którego w sposób dynamiczny korzystają również posiadacze smartfonów 5G. W porównaniu z blokami 80 MHz, które będą dostępne po podziale częstotliwości z pasma 3,6 GHz, jest to niewiele. Jednak dzięki połączeniu (tj. agregacji) zasobów dostępnych w różnych pasmach częstotliwości radiowych, użytkownicy mogą osiągnąć wyższe prędkości pobierania danych, niż wynikałoby to z oferowanych 10 MHz w paśmie 2100 MHz.

Według zapewnień Orange aktualna konfiguracja sieci 5G pozwala na pobieranie danych z maksymalną prędkości 390 Mb/s. Przy czym, najprawdopodobniej, jest to wartość, którą można uzyskać jedynie przy bardzo dobrych warunkach radiowych i braku aktywności innych użytkowników. Podobne możliwości powinna zaoferować również sieć T-Mobile.

Dla porównania sieci 5G zbudowane w oparciu o bloki o szerokości 80 MHz z pasma 3,6 GHz i agregacji częstotliwościami LTE będą pozwalać na pobieranie danych z prędkością rzędu 1,5 Gb/s.

Wiarygodna ocena możliwości sieci mobilnych możliwa jest dzięki testom przeprowadzanym przez użytkowników. Dlatego też zachęcamy do korzystania z naszych aplikacji mobilnych i sprawdzania prędkości poszczególnych sieci.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.