Organizacja Wi-Fi Alliance ogłosiła właśnie start programu certyfikacyjnego dla urządzeń Wi-Fi obsługujących niedawno wprowadzony standard WPA3. Oznacza to, że producenci routerów oraz kart Wi-Fi (w praktyce chodzi głównie o chipsety stosowane w laptopach i smartfonach) będą mogli sprawdzić, czy ich implementacja dostępnego już standardu WPA3 jest prawidłowa. Dzięki temu urządzenia pochodzące od różnych producentów będą mogły ze sobą współpracować, a nasze sieci WI-Fi będą bezpieczniejsze.

Standardy określające działanie sieci Wi-FI są chyba obecnie najpopularniejszym na świecie rozwiązaniem używanym do bezprzewodowej komunikacji. Karty Wi-Fi znajdują się obecnie nie tylko w naszych komputerach i smartfonach, ale również w konsolach, telewizorach i nawet niektórych urządzeniach gospodarstwa domowego. Dlaczego wszyscy tak kochamy Wi-Fi? Ponieważ korzystanie z niego jest szybkie i wygodne. Jednak specjaliści zajmujący się bezpieczeństwem doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nasze sieci Wi-Fi nie są w 100% bezpieczne. Obecnie używany standard WPA2 może zostać złamany, jeżeli ktoś poświęci na atak odpowiednio dużo czasu. Aktualnie stosowane zabezpieczenia są na tyle bezpieczne, że nie można ich obejść w łatwy sposób z użyciem laptopa. Jednak rosnąca moc obliczeniowa komputerów działa na niekorzyść naszej prywatności. Dlatego właśnie organizacja Wi-Fi Alliance opracowała standard WPA3, który już niedługo będzie obsługiwany przez pierwsze routery.

Spokojnie, nie musicie od razu wymieniać całego sprzętu Wi-Fi

Wdrażanie nowych standardów wymaga czasu. Dlatego właśnie każde rozwiązanie wprowadzane przez Wi-Fi Alliance jest opracowane w taki sposób, żeby była zapewniona kompatybilność wsteczna ze starszymi urządzeniami. Dlatego właśnie nowe routery Wi-Fi obsługujące WPA3 będą również dopuszczać do swoich sieci urządzenia wspierające WPA2. Aktualnie jest to standard, który musi być obsługiwany przez wszystkie certyfikowane urządzenia. W przyszłości każdy sprzęt Wi-Fi będzie musiał wspierać standard WPA3. Jednak jeszcze nie wiadomo kiedy nastąpi ta zmiana. Na pewno nie będziemy mieć też do czynienia z sytuacją, w której wszyscy pobiegniemy do sklepów po nowe routery tylko po to, żeby zwiększyć bezpieczeństwo domowej sieci Wi-Fi. Dlatego Wi-Fi Alliance ma inny pomysł na popularyzację nowego standardu.

WPA3 zapewnia większe bezpieczeństwo dla użytkowników domowych, ale nowym rozwiązaniem zainteresują się przede wszystkim firmy, instytucje finansowe oraz administracje rządowe. To dla nich przeznaczony jest tryb WPA3-Enterprise z 256-bitowym kluczem kryptograficznym. Natomiast użytkownicy domowi zainteresują się routerami z WPA3 po pojawieniu się standardu 802.11ax, który będzie oferować dużo szybsze prędkości transmisji od obecnego 802.11ac.

Źródło: Wi-Fi Alliance

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.