Organizacja Wi-Fi Alliance postanowiła wyjść naprzeciw konsumentom i uprościć nazewnictwo standardów stosowanych przez sieci Wi-Fi. Zmiany wejdą w życie w przyszłym roku, kiedy to wystartuje proces certyfikacyjny urządzeń obsługujących standard 802.11ax, który został przemianowany na Wi-Fi 6. Natomiast starsze standardy zostały nazwane Wi-Fi 4 oraz Wi-Fi 5. Dzięki temu wiadomo, który z nich jest lepszy.

Przeciętny użytkownik może mieć problem z rozróżnieniem obecnie stosowanych standardów sieci Wi-Fi. Bo skąd niby miał on wiedzieć, czy router 802.11ac jest lepszy od 802.11n? Dlatego producenci już od dłuższego czasu umieszczają na pudełkach informację o maksymalnych prędkościach przesyłu danych. Jednak specyfikacje laptopów oraz smartfonów dość często nie zawierają tych informacji. Pojawienie nowego standardu (802.11ax) dodatkowo skomplikowałoby obecną sytuację. Dlatego urządzenia obsługujące nowy standard otrzymają certyfikat Wi-Fi 6. Z kolei sprzęt obsługujący 802.11ac będzie mógł być oznaczany jako Wi-Fi 5, a standard 802.11n zostanie przemianowany na Wi-Fi 4. Oprócz tego twórcy oprogramowania będą mogli korzystać z nowych oznaczeń w interfejsie graficznym systemów operacyjnych i aplikacji.

Wi-Fi

Czy nowe oznaczenia sieci Wi-Fi faktycznie ułatwią nam życie?

Użytkownicy przez ponad dwie dekady musieli operować nazwami technicznymi, aby określić czy ich sprzęt korzysta z najnowszej technologii Wi-Fi. Dlatego nowa konwencja nazw, która została wymyślona przez Wi-Fi Alliance, jest dla użytkowników sporym ułatwieniem. Dzięki temu każdy będzie wiedzieć, że Wi-Fi 6 (802.11ax) jest rozwiązaniem nowszym od Wi-Fi 5 (802.11ac) oraz Wi-Fi 4 (802.11n). Dodatkowo wprowadzone cyferki mogą być używane przez system operacyjny. Dzięki temu będziemy wiedzieć, który standard Wi-Fi jest używany przez naszego smartfona. Ikona Wi-Fi 6 będzie oznaczać, że zarówno router, jak i urządzenie korzystają z dobrodziejstw standardu 802.11ax.

Wi-Fi Alliance

Źródło: Wi-Fi Alliance

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.