Pewnie zastanawiacie się, na co mogłyby przydać się jeszcze szybsze sieci Wi-Fi. Nadchodzący standard 802.11ax (albo Wi-Fi 6) pozwoli nam na pełne wykorzystanie możliwości łącz światłowodowych. Jednak naukowcy zrzeszeni wokół organizacji IEEE już myślą o standardzie przyszłości, który sprosta wymaganiom stawianym przez aplikacje działające w czasie rzeczywistym: transmisja wideo, rozszerzona rzeczywistość (AR) oraz wirtualna rzeczywistość (VR).

Prace prowadzone w organizacjach standaryzacyjnych znacznie wyprzedzają otaczającą nas rzeczywistość. Obecnie coraz częściej korzystamy ze standardu 802.11ac, który powoli wypiera sieci Wi-Fi 802.11n. Natomiast już za rogiem stoją nowe routery obsługujące 802.11ax. Nic dziwnego, że coraz rzadziej korzystamy z przewodowych sieci Ethernet. Jednak obecnie dostępne rozwiązania nie sprostają technologiom przyszłości. Mowa tutaj o aplikacjach, które wymagają łączności w tzw. czasie rzeczywistym, czyli są niezwykle wrażliwe na wszelkiego rodzaju opóźnienia. Dlatego właśnie organizacje standaryzacyjne IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) oraz IEEE-SA (IEEE Standards Association) utworzyły nową grupę analityczną o nazwie IEEE 802.11 Extremely High Throughput Study Group.

IEEE dopiero zaczyna prace nad określeniem wymagań dla nowego standardu Wi-Fi 802.11

Na razie nie wiemy zbyt wiele o nowym standardzie sieci Wi-Fi. Nowo powołana grupa robocza skupi się nad określeniem wymagań technicznych dla nowego standardu. Wiadomo tylko, że rozważane rozwiązania będą korzystać z pasm od 1 GHz do 7,125 GHz. Nowy standard na pewno będzie korzystać z używanego już dziś pasma 5 GHz – 5,8 GHz. Być może grupa zaproponuje również wykorzystanie częstotliwości powyżej 6 GHz. Jednak na pewno nie będzie to technologia korzystająca z pasma milimetrowego (np. 60 GHz).

Jednak ultra szybka transmisja danych to nie wszystko. Powołana została również grupa IEEE 802.11 Real Time Applications Topic Interest Group, która skupia się na aplikacjach niewymagających dużej przepływności, ale wrażliwych na opóźnienia. Tutaj prace skupione są wokół czynników, które mają wpływ na utratę przysyłanych pakietów oraz zmianę opóźnień w ich przesyle. Dobrym przykładem takich aplikacji są gry sieciowe. Tzw. jitter oraz packet loss powodują dobrze znane graczom lagi, które znacznie uprzykrzają rozgrywkę. Jednak to nie wszystko. Nowe standardy 802.11 będą opracowane również z myślą o zautomatyzowanych liniach produkcyjnych, które będą mogły w przyszłości korzystać z sieci Wi-Fi.

Jak o tym czytacie, to pewnie skojarzyliście powyższe zastosowania z sieciami 5G. Macie tutaj jak najbardziej racje. IEEE myśli o nowych standardach 802.11, które w pewnych zastosowaniach mogłyby konkurować z 5G. Przy czym budowa sieci Wi-Fi korzystającej z nowej technologi powinna być dużo tańsza od 5G. Moim zdaniem obie technologie będą się uzupełniać, a nie konkurować. Standardy 802.11 znajdą zastosowanie w domach i na halach produkcyjnych, natomiast 5G będzie doprowadzać łączność do tych budynków.

Źródło: IEEEFierceWireless

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.