Producenci współczesnych bezramkowców mają jeden, ale za to bardzo poważny problem. Jest nim czytnik linii papilarnych, który już dłużej nie może znajdować się z przodu urządzenia. Tak przynajmniej było do tej pory, ponieważ firma Synaptics pochwaliła się właśnie pierwszym czytnikiem linii papilarnych, który można ukryć pod ekranem OLED. Jest nim właśnie układ Clear ID FS9500, którego masowa produkcja już ruszyła. Natomiast w pierwszym kwartale przyszłego roku powinniśmy poznać pierwszego smartfona wyposażonego w nową technologię.

Do tej pory producenci smartfonów mogli rozwiązać problem braku czytnika linii papilarnych zintegrowanego z ekranem na dwa sposoby. Jednym z nich, który zastosował m.in. Samsung w Galaxy S8, jest oczywiście umiejscowienie tego elementu z tyłu obudowy. Jednak większość osób preferuje sytuację, w której czytnik linii papilarnych znajduje się z przodu. Dlatego też Apple postanowiło podejść do tego tematu w inny sposób. Pierwszy bezramkowiec z Cupertino, czyli iPhone X, został pozbawiony przycisku domowego, a czytnik linii papilarnych zastąpiono systemem rozpoznawania twarzy Face ID. Jednak Synaptics uważa, że przyszłość należy do ich nowego rozwiązania. Trudno się tutaj nie zgodzić. Zwłaszcza po ostatnich doniesieniach na temat możliwości obejścia zabezpieczeń Face ID.

FS9500

Czytnik linii papilarnych ukryty pod ekranem OLED jest szybki i bezpieczny.

Układ Clear ID FS9500 działa bez problemów z ekranami o grubości 1,5 mm. Przy czym wymiar ten uwzględnia nie tylko sam ekran OLED, ale również jego szkło ochronne oraz dodatkowe zabezpieczenie stosowane przez użytkownika. Odblokowanie smartfona za pomocą nowego czytnika firmy Synaptics zajmuje jedynie 7 milisekund, a jego dokładność jest zbliżona do obecnie używanych rozwiązań. Prototyp podobnego rozwiązania zaprezentowała wcześniej w czerwcu tego roku firma Vivo. Jednak Clear ID FS9500 jest pierwszym na świecie układem tego typu gotowym do zastosowania na szeroką skalę. Znajdzie się on w jednym z przyszłorocznych flagowców, który zostanie zaprezentowany podczas nadchodzących targów CES 2018. Wszyscy spekulują, że będzie to Samsung Galaxy S9. Koreańczycy są znany z szybkiego adoptowania nowych rozwiązań oraz przodują w produkcji wyświetlaczy OLED. Warto również przypomnieć sobie wcześniejsze doniesienia, które mówiły o tym, że pierwszym smartfonem Samsunga z czytnikiem linii papilarnych zintegrowanym z ekranem będzie Note 9.

Czytnik linii papilarnych Synaptics Clear ID FS9500

Źródło: Tech Report

 

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.