Czy urządzenia elektroniczne się starzeją? Wiele osób odnosi wrażenie, że używany przez nich sprzęt nie jest tak samo szybki, jak był zaraz po wyjęciu z pudełka. Jeden z użytkowników forum Reddit znalazł dość ciekawą przyczynę wolnego działania swojego iPhone 6S. Okazało się, że winowajcą była zużyta już bateria. Po wymianie akumulatora na nowy, smartfon od razu przyspieszył, co zostało udowodnione wynikami benchmarków. Czy to w ogóle możliwe?

Nikogo nie dziwi to, że wiele urządzeń, z których korzystamy na co dzień, starzeje się. Dzieje się tak głównie z powodu zużycia części mechanicznych. Przykładowo w komputerach często padają wyeksploatowane zasilacze, czy też dyski twarde. Natomiast w przypadku laptopów tego typu problemy często wynikają z nagromadzonego kurzu, który obniża wydajność układu chłodzenia. Sprowadza się do tego, że w takich sytuacjach procesor samoczynnie obniża swoją maksymalną częstotliwość taktowania, żeby się nie przegrzać. Często bywa też tak, że spowolnienie komputera czy też smartfona wynika z nadmiaru zainstalowanych aplikacji, które wykonują operacje w tle. Dlatego też, jeżeli winę za taki stan rzeczy ponosi oprogramowanie, to często pomaga przeinstalowanie systemu operacyjnego lub przywrócenie smartfona do ustawień fabrycznych.

Dlaczego nowa bateria przyspieszyła iPhone’a?

Wiele osób oskarża Apple o to, że inżynierowie z Cupertino specjalnie spowalniają pracę starszych modeli za pomocą aktualizacji do nowych wersji iOS’a. W Internecie można znaleźć wiele teorii spiskowych mówiących o tym, że najnowszy iOS ma za dużo dodatków, które za bardzo obciążają komponenty użyte w starszych iPhone’ach. Może po części mają rację. Jednak opisywany tutaj problem związany jest najprawdopodobniej z aktualizacją iOS 10.2.1, która rozwiązywała większość problemów związanych z samoczynnie wyłączającymi się iPhone’ami 6 oraz 6s. Okazuje się, że Apple zastosowało dla tych modeli mechanizm, który obniża częstotliwość taktowania procesora przy obniżonym napięciu akumulatora. W praktyce oznacza to, że iPhone 6 oraz 6s wolniej starzeje się pod kątem czasu pracy na pojedynczym ładowaniu. Niestety ceną za to udogodnienie jest obniżona wydajność urządzenia. Jako dowód, internauta podaje dwa screeny pochodzące z benchamrka GeekBench. Jeden został zrobiony przed wymianą akumulatora, a drugi po. Różnice wynoszą ponad 70%.

Źródło: Reddit, 9to5Mac

 

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.