Media zaczęły donosić już, że Chiński producent smartfonów prześcignął Apple i Samsunga przygotowując pierwszego smartfona z czytnikiem linii papilarnych ukrytym pod ekranem. Wszyscy mają nadzieję, że bajer ten zobaczymy w nowym iPhonie 8, ale Apple może nie być jeszcze gotowe z wprowadzeniem tej innowacji. Jeżeli chodzi o Vivo, to faktycznie pracują oni z tą technologią, ale nie jest ona jeszcze gotowa do wdrożenia w komercyjnym urządzeniu.

Aktualnie w Szanghaju trwają targi MWC (Mobile World Congress), na których prezentowane są nowinki ze świata urządzeń mobilnych. Co prawda co roku wszystkie oczy są zwrócone na imprezę w Barcelonie, ale nie powinniśmy zapominać o MWC w Chinach. Vivo jest cieszy się dość dużą popularnością w śród chińczyków mając 17% udział w sprzedaży smartfonów w tym kraju. Jest to również siostrzana firma Oppo, z której wwodzi się również OnePlus. Jak widać jest to dość zacne towarzystwo. Skąd zatem wzięły się w sieci plotki mówiące o przełomowym smartfonie od Vivo? Wszystko to za sprawą filmiku promocyjnego, który pojawił się w mediach społecznościowych.

Vivo korzysta z technologii Qualcomm Fingerprint Sensors, która jest następcą Snapdragon Sense ID.

Już od pewnego czasu na rynku pojawiają się smartfony, które nie posiadają klasycznego czytnika linii papilarnych. Technologia Sense ID polega na zastosowaniu sensorów ultradźwiękowych, które można umieścić pod cienką powłoką chroniącą czytnik przed uszkodzeniem. Charakteryzują się one również większą rozdzielczością (czyli są bezpieczniejsze) oraz bez problemu radzą sobie z mokrymi i zabrudzonymi palcami. Dalej jednak potrzebne jest tutaj stosowanie przycisku home. Dlatego też wiele emocji wzbudził patent Apple, który sugerował ukrycie czytnika linii papilarnych pod ekranem iPhone 8.

Nowe rozwiązanie pozwala na przenikanie ultradźwięków przez wyświetlacz lub obudowę.

Jest to bardzo innowacyjne rozwiązanie, ponieważ pozwala na projektowanie bezramkowych smartfonów bez umieszczania czytnika linii papilarnych z tyłu obudowy. Taką właśnie decyzję musiał podjąć Samsung przy pracach nad Galaxy S8. Pierwszymi chipsetami obsługującymi nową technologię Fingerprint Sensors będą Snapdragon 660 oraz 630. Później do tego grona być może dołączy również Snapdragon 836. Natomiast Vivo zaprezentowało na targach MWC dwie zmodyfikowane wersje VIVO XPlay 6. Jedna z nich posiada czytnik linii popularnych pod ekranem, a druga z tyłu pod metalową obudową. Ponoć rozwiązanie to działa dobrze, ale procent musi jeszcze popracować nad czasem odblokowywania smartfona. Zawsze jednak jest to jakiś początek. Szcuje się, że pierwsze smartfony z schowanymi pod ekranem ultradźwiękowymi czytnikami linii papilarnych pojawią się na rynku w czwartym kwartale tego roku. Czy Apple zdąży wyprzedzić konkurentów? O tym powinniśmy dowiedzieć się już za kilka miesięcy.

Źródło: Qualcomm, Vivo

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.