Biometryczne systemy zabezpieczeń są dość kontrowersyjne, ponieważ te słabej jakości można bez problemu oszukać. Apple uważa, że ich Face ID debiutujące w iPhone X jest najbardziej zaawansowanym systemem rozpoznawania twarzy, którego nie można oszukać nawet za pomocą hollywoodzkich masek. Jednak specjaliście od zabezpieczeń z wietnamskiej firmy Bkav stworzyli maskę, która oszukała Face ID.

Dotychczas znany był tylko jeden sposób na odblokowanie cudzego iPhone X zabezpieczone Face ID. Jednak nie był on żadnym zaskoczeniem, ponieważ wspomniał o nim również Phil Schiller. Chodzi tutaj oczywiście o problem “złego brata bliźniaka”. Najciekawsze jest to, że testy przeprowadzone z udziałem bliźniaków jednojajowych pokazały, że Face ID w niektórych przypadkach potrafi rozróżnić wyglądające identycznie rodzeństwo. Dlatego też pracownicy firmy Bkav musieli się nieźle natrudzić przy projektowaniu maski.

Eksperymentalna maska nie jest jeszcze idealna, ale wystarczyła do oszukania Face ID w iPhone X.

Bkav ma już na swoim koncie wcześniejsze demonstracje niedoskonałości systemów rozpoznawania twarzy. W 2008 roku specjaliści z tej samej firmy pokazali, że rozwiązania zaimplementowane w laptopach można oszukać. Maska użyta w eksperymencie została zbudowana z materiałów kosztujących 150 dolarów. Oczywiście była potrzebna jeszcze drukarka 3D. Aktualnie nie możemy mówić o tym, że systemy rozpoznawania twarzy nie mają przyszłości. Apple najprawdopodobniej celowo obniżyło poziom bezpieczeństwa Face ID, ponieważ iPhone X może zostać odblokowany nawet wtedy, kiedy połowa naszej twarzy jest zakryta. Pracownicy Bkav uważają, że Apple za bardzo ufa swoim algorytmom sztucznej inteligencji, która ma się uczyć poprawnego rozpoznawania twarzy użytkownika oraz zachodzące w niej zmiany. Zwykli użytkownicy nie powinni za bardzo martwić się pierwszym złamaniem Face ID, ponieważ wytworzenie odpowiedniej maski wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu systemów biometrycznych. Zwykli użytkownicy nie powinni obawiać się o swoją prywatność. Jednak przywódcy krajów, szefowie korporacji, czy też agenci służb specjalnych powinni pamiętać, że systemy rozpoznawania twarzy można oszukać. Według firmy Bkav najbezpieczniejszym obecnie stosowanym zabezpieczeniem biometrycznym jest czytnik linii papilarnych.

Źródło: EngadgetBkav

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.