Może wydawać się to Wam dziwne, ale świat IT kręci się wokół plotek 😉 Co prawda serwisy o tematyce IT nie przekształcają się w znanego co niektórym pudelka, ale większość newsów technologicznych pochodzi z tajemniczych (anonimowych) źródeł oraz przecieków. Tym razem na tapecie są telefony, które będą napędzane nowym układem firmy Qualcomm, czyli Snapdragon 835. Jak na razie wiadomo, że chipset ten znajdzie się na pokładzie Samsunga Galaxy S8, Xiaomi Mi 6 oraz długo wyczekiwanego Microsoft Surface Phone.

Szczerze mówiąc, to już myślałem, że Surface Phone od Microsoftu już nigdy nie ujrzy światła dziennego. Przejdźmy jednak do faktów (a w zasadzie plotek/doniesień). Jak na razie, to nie wiadomo zbyt dużo na temat układu Qualcomm Snapdragon 835, który będzie napędzał większość przyszłorocznych flagowców. Aktualnie jest pewne, że nowy chipset jest produkowany w procesie technologicznym 10 nm, czyli będzie generować mniej ciepła niż jego poprzednicy (Snapdragon 820 oraz 821) wykonani w technologi 14 nm. Nowocześniejszy proces technologiczny charakteryzuje się również mniejszym poborem prądu. Nie wiem, czy przełoży się to na dłuższy czas pracy na pojedynczym ładowaniu baterii, ponieważ producenci decydują się również na zwiększenie ilości rdzeni procesora oraz podwyższenie częstotliwości taktowania zegarów.

Qualcomm Snapdragon 835 będzie oferować nową technologię szybkiego ładowania Quick Charge 4.0.

Zatem można się domyślić, że nowy procesor będzie również znacznie szybszy od swoich poprzedników i dalej aktywni użytkownicy będą musieli codziennie ładować swoje telefony. Już wiemy, że Samsung zaprezentuje swojego nowego flagowca, czyli Galaxy S8, dzień przed przyszłorocznymi targami MWC (Mobile World Congress). Jednak najprawdopodobniej znowu Koreańczycy zdecydują się na przygotowanie dwóch wariantów tego telefonu, przy czym druga wersja będzie wyposażona w procesor Exynos 8895. Samsung Galaxy S8 powinien pojawić się w sklepach w marcu 2017. W tym samym czasie premierę swojego flagowca szykują również Chińczycy. Na temat Xiaomi Mi 6 nie wiadomo jak na razie zbyt dużo, ale znając życie nie będzie on się zbyt dużo różnił od Galaxy S8.

Microsoft Surface Phone render
Czy tak będzie wyglądać Microsoft Surface Phone?

Microsoft natomiast dalej pracuje nad swoim Surface Phone.

Wszyscy wiemy, że Microsoft wyszedł na przejęciu działu mobilnego Nokii jak Zabłocki na mydle. Gigant z Redmond już nie produkuje telefonów z serii Lumia, ale to nie oznacza, że Microsoft zupełnie odpuścił sobie rynek smartfonów. Prace nad Surface Phone dalej trwają i to nad dwoma prototypami. Jeden z nich wyposażony jest w 4 GB pamięci RAM, a drugi ma jej o połowę więcej, czyli 6 GB. Oba modele są napędzane nowym chipsetem Snapdragon 835, przy czym wersja z 6 GB pamięci RAM jest w stanie uruchamiać aplikacje x86 za pomocą Continuum. Microsoft Surface Phone ma mieć wyświetlacz Quad HD o przekątnej 5,5 cala oraz rozdzielczości 1440 x 2560 pikseli. Mówi się również, że smartfon Microsftu ma być sprzedawany z akcesoriami takimi jak np. klawiatura. Czyżby Microsoft chciał, żebyśmy nasze komputery zastąpili telefonami? Wygląda na to, że na odpowiedź na to pytanie będziemy musieli poczekać przynajmniej do jesieni przyszłego roku. Microsoft ma wydać 3 wersje Surface Phone ze swoim systemem operacyjnym Windows 10 Mobile Redstone 3.

Źródło: Rayarena, Nokia Power User

[vlikebox]

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.