“Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta”. Kevin był już w tym roku w telewizji, zatem już niektórzy zaczynają powoli myśleć o prezentach pod choinkę. Całą redakcją postanowiliśmy przygotować dla Was w tym roku kilka zestawień pomysłów na prezent z branży IT.

Jeżeli macie zapalonego gracza wśród znajomych i trochę więcej  budżetu, to jako prezent polecamy którąś z konsol. Mamy specjalnie dla was wybrane topowe marki rynkowe i napisaliśmy o nich kilka słów. Myślę, że bez problemu znajdziecie coś dla siebie, albo dla bliskiej osoby.

PlayStation 4  to król rynku konsol na świecie.

Sony PlayStation 4

Zacznijmy od najpotężniejszej konsoli na świecie, która do tej pory zaszczyciła rynek, czyli od PlayStation 4. Konsola ta zwana jest też PS4. Jest ona stosunkowo stara, bo jej premiera miałam miejsce w 2013 roku, ale jeżeli jej jeszcze nie macie, to koniecznie musicie ją kupić, bo wcale nie straciła na swojej świetności. Jest to następna PS3. Konsola jest koloru Jet Black i ma wymiary 275×53×305 mm. Pudło waży około 2,8 kg. Na pokładzie tej maszyny mamy procesor o taktowaniu 1.6 GHz, specjalnie przygotowany na potrzeby PS4. Ma on 8 rdzeni, a jego architektura to x86-64 firmy AMD kod „Jaguar” (jest to część APU konsoli). Całość dopełnia L2 Cache 2x2MB. Jako układ graficzny wybrano Radeon firmy AMD o mocy 1.84 TFLOPS. Jest to część APU konsoli. Układ ma wbudowanych wiele różnych rozwiązań technologicznych firmy Sony, o których będziemy informowani na bieżąco w trakcie jej życia. Nie ma szczegółowych informacji dotyczących o karcie dźwiękowej. Procek wspierany jest przez 8 GB RAM, a dane zapisywane są na dysku 500 GB. W przypadku dysku mamy też ciekawą opcję. Możliwa jest jego wymiana we własnym zakresie na inny model 3.5″. Dodatkowo PlayStation 4 posiada kartę Gigabit Ethernet, 802.11 b/g/n Wi-Fi, i Bluetooth 2.1. Zastosowany kontroler to DualShock 4 z poprawionymi przyciskami typu Trigger, wklęsłymi gałkami analogowymi, przyciskiem share, który umożliwia udostępnianie filmów z rozgrywki w sieci, głośnikiem, wejściem na headset stereo, panelem świetlnym i komunikacją bezprzewodową, możliwością ustalania swojego położenia w przestrzeni 3D. Ma on wbudowaną baterię litowo-jonowa wielokrotnego użytku o pojemności 1 000 mAh.

Cena: 1699 PLN

Xbox, czyli krokiem w stronę giganta z Redmond.

Xbox

Nie lubię firmy Microsoft, ale muszę przyznać, że jest kilka produktów, które wyszły im dobrze. Xbox One jest jednym z nich. Xbox One to konsola od firmy Microsoft. Należy do topowych konsoli na rynku i jest godna polecenia. Na pokładzie ma procesor AMD Jaguar x86 (8 rdzeni) wspomagany przez 8 GB DDR3 2133 MHz, 32 MB eSRAM. Jako układ graficzny zastosowano tu AMD GCN 768-SPU, 1,23 TFLOPS. Xbox One wyposażony jest w napęd optyczny Blu-ray, DVD oraz dysk o pojemności 500 GB. Konsola ta obsługuje Full HD oraz 4K i posiada system dźwiękowy 7.1 Surround. Jako wyjścia stosowane są HDMI oraz optyczne SPDIF. Co więcej, Xbox One posiada łączność Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n oraz WiFi Direct. Ciekawostką jest, że w Xbox One wprowadzana została usługa rozpoznawania gestów, za którą odpowiada Kinnect. Trzeba przyznać, że konsola ta, tak samo, jak PlayStation 4, reprezentuje naprawdę wysoki poziom.

Cena: 1499 PLN

Nintendo Wii U

Nintendo Wii U

Nintendo jest tak naprawdę zabawką dla specyficznej grupy odbiorców. Konsola ta nie będzie trafiać do każdego, dlatego że brakuje na niej mocno topowych tytułów. Mamy za to klasyki, które spodobają się grupie nerdów, jak Mario Bros, czy Sonic. Jest to konsola, która pojawiła się na rynku w 2012 roku. Nie ona może mocno topowa, ale sięga do serc wielu graczy. Wszystko za sprawą sentymentu do marki. Nintendo Wii za sprawą małej mocy obliczeniowej i braku złącza HDMI wyświetla gry w niskiej rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Tytuły te wyglądają obecnie mało atrakcyjnie, szczególnie na telewizorach Full HD i Ultra HD. Jest to bardzo zauważalny minus i to może odstraszać. Wii U jest napędzane trzyrdzeniowym procesorem IBM Espresso o taktowaniu 1,24 GHz z 2 GB RAM do dyspozycji. Nie na też wielkiego szaleństwa. Konkurencja ma więcej, ale co z tego, skoro oni nie mają Mario. Wii U jest napędzane trzyrdzeniowym procesorem IBM Espresso o taktowaniu 1,24 GHz z 2 GB RAM do dyspozycji, a niektórym udaje się też osiągnąć pułap 1080p przy 60 klatkach. Nintendo Wii ma jednak coś, czego nie dostaniecie ani na Xbox, ani na PlayStation. To kompatybilność wsteczna. Jako jedna z nielicznych konsol na rynku posiada taką funkcję. Bez problemu wszystkie gry z Wii i podłączymy do niego niemal każdy kontroler i akcesorium pasujące do starszej konsoli. Jest to duże zaskoczenie i udogodnienie dla fanów marki.

Cena: 1300 PLN

Nintendo New 3DS

Nintendo New 3DS

Konsola pojawiła się na rynku 13 lutego 2015 roku. Można powiedzieć, że jest stosunkowo młodym produktem. Tak jak w przypadku wszystkich produktów Nintendo, zdania co do używania 3DS mogą być podzielone, ponieważ Nintendo jest jednak firmą dość hermetyczną i mało jakie tytuły na niej chodzą. Jest to marka, która niesie za sobą pewnego rodzaju sentyment do gier komputerowych, której nie posiada żadna inna firma specjalizująca się w grach komputerowych. New Nintendo 3DS jest młodszym bratem konsoli 3DS, która do sprzedaży trafiła w roku 2011. Posiada ona szereg usprawnień, które znacznie wyróżniają ją na tle starszego brata. Zacznijmy od tego, że slot na cartridge z grami został przeniesiony z tyłu konsoli na przód. Jest to zapewne pierwsza zmiana na plus. Nie uwierzycie, ale jednak kilka razy zdarzyło mi się, wyciągnąć grę ze slotu podczas grania (opierając palce na tyle obudowy). Na szczęście teraz staje się to niemożliwe. Dodatkowo zostały dodane dwa dodatkowe klawisze Z, które znalazły swoje miejsce na tyle obudowy. To, co dziwi, to brak widocznego slotu na karę pamięci. Teraz by ją wymienić, należy otworzyć tylną klapkę, co wiąże się z odkręceniem dwóch małych śrubek. Okazuje się, że zmienił się też format kart. N3DS obsługuje karty typu micro SDHC (wcześniej zwykłe – duże SD). Jeżeli chodzi o łączność bezprzewodową, to dioda Wi-Fi znajduje się teraz obok dwóch pozostałych (zasilania i ładowania). Konsola posiada wymienny front i back panel.

Cena: 880 PLN

Nintendo Switch

Nintendo Switch

Zacznijmy może od tego, że Nintendo Switch jest konsolą, której jeszcze nie ma na rynku. Jednakże, jeżeli macie geeka, któremu trzeba kupić prezent i jest w stanie poczekać, to dobrym krokiem będzie zdecydowanie się na Nintendo Switch. Konsola pojawi się na rynku w marcu 2017 roku. Jest to odświeżona i nowoczesna wersja Nintendo, która mocno otwiera się na potrzeby użytkowników. Nintendo Switch, to swojego rodzaju hybryda konsoli domowej i multimedialnej. Przyda się, jeżeli chcielibyśmy dokończyć swoją ulubioną grę w pociągu, lub samolocie. Nie ma jeszcze konkretnej specyfikacji tego urządzenia. Na jakiekolwiek informacje na jej temat musimy poczekać do stycznia przyszłego roku do konferencji Nintendo. Konsola to takie pudełeczko albo z ekranem. Oczywiście, może ją podłączyć w domu do monitora lub telewizora, ale możemy jej także używać mobilnie. Ma być ona skonstruowana tak, że będziemy w stanie w podróż zabrać domowe tytuły i nie zabijemy tym baterii. Potwierdziły się też przecieki o zainstalowaniu w urządzeniu mobilnego procesora NVidia Tegra. Jest to bardzo wydajny jak nie najwydajniejszy procesor do tego typu urządzeń na rynku. Nie będę ukrywać, że jego zastosowanie było bardzo dobrym rozwiązaniem. Tegra pomoże także, aby mobilność urządzenia została zachowana. Co ciekawe, zmieni się też specyfikacja dystrybucji gier. Nintendo było firmą bardzo hermetyczną, a teraz otwiera się na topowe tytuły. Na zwiastunie widzimy już takie tytuły jak choćby NBA albo The Elder Scrolls: Skyrim, a to zapewne dopiero początek niespodzianek. Ujawniono bowiem wstępną listę wydawców. Na oficjalną musimy poczekać do 13 stycznia 2017.

Cena: 1020 PLN (nie jest jeszcze oficjalnie potwierdzona)

[vlikebox]

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.