Składane smartfony mają jedną, ale to bardzo istotną wadę. Niestety są one bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne niż ich tradycyjne odpowiedniki. Dlatego też JerryRigEverything postanowił wziąć na swój warsztat odświeżoną, finalną już, wersję Samsunga Galaxy Fold. Kilka testów pokazało, że Koreańczycy mają jeszcze sporo do poprawienia.

Współczesne smartfony dość ciężko znoszą upadki, ale są dość wytrzymałe. Jednak JerryRigEverything nie wykonuje zwykłych drop testów. Zamiast tego popularny vloger sprawdza odporność smartfonów na codzienne czynniki środowiskowe. W przypadku nowego Galaxy Fold najważniejsze są dwa z nich. Chodzi oczywiście o zadrapania oraz drobiny kurzu czy też piasku. Niestety okazuje się, że Samsung musi jeszcze popracować nad oboma czynnikami. Składany ekran w Galaxy Fold jest bardzo podatny na porysowania. Można go zarysować nawet paznokciem. Na pocieszenie warto dodać, że o ile ślad po paznokciu pozostaje widoczny na ekranie, to go nie uszkadza. Testy pokazały również, że Galaxy Fold nie nadaje się na plażowe wypady. Piasek może bardzo łatwo dostać się do środka zawiasów.

Samsung Galaxy Fold jest wytrzymalszy od konkurencji: Royole FlexPai

Galaxy Fold nie jest pierwszym składanym smartfonem, który trafił na warsztat Jerry’ego. Wcześniej vloger sprawdził wytrzymałość Royole FlexPai, pierwszego składanego smartfona. Niestety model ten został w dość prosty sposób zmasakrowany. Największym problemem okazały się zawiasy, które nie chroniły przed złożeniem smartfona w drugą stronę. Na szczęście w przypadku konstrukcji Samsunga model ten nie występuje. Zawiasy Galaxy Fold są bardzo wytrzymałe i solidne. Jerry próbował wygiąć smartfona w drugą stronę, ale nie udało mu się uszkodzić konstrukcji.

Smartfon okazał się również odporny na wysoką temperaturę. Krótkie nagrzanie składanego wyświetlacza nie spowodowało żadnego uszkodzenia. Ślad po zapalniczce był oczywiście widoczny, ale po odsunięciu ognia szybko znikał. Działał również dotyk.

Niestety Jerry’emu udało się uszkodzić całą linię pikseli składanego ekranu. Pokazuje to, że Samsung musi jeszcze popracować nad jego konstrukcją. Kto wie, być może za kilka lat składane wyświetlacze będą tak samo odporne, jak ekrany tradycyjnych smartfonów. Do tego czasu osoby, które zdecydują się na kupno składanego telefonu, będą musiały uważać, żeby go nie uszkodzić.

Źródło: JerryRigEverything

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.