Sprzęt komputerowy oraz akcesoria dla graczy są teraz w modzie. Gracze inwestują swoje oszczędności nie tylko w karty graficzne, specjalne myszki oraz klawiatury. Na porządku dziennym są również komponenty komputerowe (np. płyty główne o zwiększonej wydatności i podatności na podkręcanie), dedykowane monitory oraz, jak się okazuje, routery Wi-Fi. Firma Netgear wprowadziła właśnie do swojej oferty nowy router Nighthawk Pro Gaming XR500, który powinny docenić osoby oczekujące szybkiej oraz stabilnej rozgrywki online.

Czym specyficznym charakteryzuje się nowy router Nighthawk Pro Gaming XR500? Na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się on niczym szczególnym. No, może poza lekko agresywnym designem. Cztery anteny, pięć portów Ethernet oraz obsługa standardu 802.11ac oferującego 2,6 Gbit/s, to nic nowego. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Ten nowy, dedykowany dla graczy, router zarządzany jest przez system operacyjny DumaOS oraz posiada dwurdzeniowy procesor z zegarem 1,7 GHz. Zdziwieni? Obsługa tak ogromnego strumienia danych wymaga dość dużej mocy obliczeniowej. Przy czym najważniejsze jest to, żeby pakiety przetwarzane przez router były przekazywane tak szybko, jak jest to tylko możliwe. A co najważniejsze, dochodzą do tego reguły QoS (Quality of Service), które priorytezują ruch związany z grami. Dzięki temu streaming z Netflixa, czy pliki pobierane za pomocą sieci p2p, nie skończą się niemiłym lagiem podczas meczu CS:GO.

Nighthawk Pro Gaming XR500 to przede wszystkim wydajny system DumaOS

Router posiada system operacyjny, który na bieżąco monitoruje, w jaki sposób poszczególne urządzenia korzystają z łącza internetowego. Dzięki temu najważniejsze dla Was urządzenia (np. konsola oraz komputer służący do grania) zawsze będą miały dostęp do sieci. Natomiast pakiety pochodzące z gier, czy też innych wybranych przez Was serwisów czasu rzeczywistego, traktowane są z najwyższym priorytetem. Sugerowana cena routera Netgear Nighthawk Pro Gaming XR500 to 1335 złotych. Z kolei za 850 zł można już kupić Nighthawk X4S R7800, który ma praktycznie taką samą specyfikację techniczną. Największą różnicą jest wspomniany już system operacyjny.

Źródło: Netgear

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.