W sieci można spotkać się z wieloma negatywnymi opiniami na temat zasięgu macierzystej sieci Play. Jednak prawda jest taka, że „fioletowa” sieć sporo inwestuje w swoją infrastrukturę. Tempo budowy nowych stacji bazowych jest na tyle duże, że sieć Play można nazwać najszybciej rozbudowującą się siecią w Polsce. Świadczą o tym liczby, którymi przedstawiciele sieci Play pochwalili się na dzisiejszej konferencji prasowej.

Nie ma co owijać w bawełnę. Michał Ziółkowski (Dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozbudowy Sieci Play) w październiku zeszłego roku powiedział wprost, że do 2020 roku macierzysta sieć Play będzie posiadać ogólnokrajowy zasięg. Oznacza to, że w zasięgu stacji bazowych fioletowego operatora znajdzie się 99,5% populacji naszego kraju i ponad 98% powierzchni Polski. Nie wierzycie? W 2017 roku Play uruchomiło swoje stacje bazowe w 697 nowych lokalizacjach. Natomiast 1604 instalacje zostały ulepszone poprzez zmodernizowanie infrastruktury bądź też dołożenie obsługi nowych pasm i/lub technologii. Natomiast plany na rok 2018 są jeszcze bardziej ambitne. Operator zamierza uruchomić w nadchodzących roku ponad 1000 nowych stacji bazowych. Przy czym nadajnik obsługujący technologię 3G oraz 4G LTE pracujący na tym samym maszcie, liczony jest tutaj jako pojedyncza stacja bazowa.

Play współpracuje z innymi operatorami i współdzieli z nimi swoje maszty.

Aż 594 nadajników Play zostało zainstalowanych w miejscach, gdzie swoją infrastrukturę wybudowali już konkurenci. Natomiast na 290 masztach należących do Play znajdują się stacje bazowe innych operatorów. Taka współpraca jest naturalna, ale nie zawsze możliwa. Wiele osób uważa, że „fioletowi” posiadają prymitywną infrastrukturę. Nie jest to prawdą. Play posiada 5746 stacji bazowych, z czego 5650 z nich (aż 98%) obsługuje LTE. 5550 nadajników agreguje przynajmniej 2 pasma częstotliwości, a 4650 stacji pozwala na agregację 3 pasm. Rośnie również ilość danych przesłanych przez klientów sieci Play. Posiadacze smartfonów przesyłają aktualnie średnio 5,5 GB danych miesięcznie, przy czym rekordzista wycisnął aż 400 GB. Na sam koniec Play zapowiedział, że jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku uruchomi usługę VoLTE. Aktualnie klienci „fioletowego” operatora mogą korzystać jedynie z Wi-Fi Calling.

Źródło: informacja prasowa

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.