Składana Motorola Razr miała być sprzedawana jedynie przez amerykańskiego operatora Verizon. Dlatego nikt nie spodziewał się tego modelu w Polsce. Tymczasem okazało się, że smartfon ten zmierza do salonów polskiego oddziału Orange.

Nowa Motorola Razr jest dość wyjątkowym smartfonem. Jest to pierwsze urządzenie, które jest faktycznie składanym smartfonem, a nie tabletem. Dla krótkiego przypomnienia. Motorola Razr po rozłożeniu oferuje przestrzeń roboczą zbliżoną do zwykłego współczesnego smartfona. Z kolei po złożeniu użytkownik ma do dyspozycji jedynie niewielki wyświetlacz, na którym widoczne są jedynie powiadomienia i SMSy. Czyli jest to pierwszy smartfon ze składanym wyświetlaczem, który korzysta z koncepcji tradycyjnego telefonu komórkowego z klapką. Początkowo model ten miał być dostępny jedynie w ofercie amerykańskiego operatora Verizon, który wycenił go na 1500 dolarów. Jednak nie tylko Amerykanie będą mogli kupić nową Motorolę. Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska, poinformował, że smartfon ten trafi również do salonów “pomarańczowej sieci”.

Motorola Razr w ofercie Orange tylko dzięki eSIM

Orange jest aktualnie jedynym operatorem w Polsce, który z powodzeniem wdrożył rozwiązanie eSIM. Dzięki temu w ofercie operatora znajdziemy nie tylko smartwatche z modemami LTE, ale również smartfony pozbawione fizycznych kart SIM. Akurat nowa składana Motorola Razr jest jedynym znanym nam modelem, który może działać jedynie w sieciach wspierających elektroniczną kartę SIM. Czy taka jest przyszłość? Trudno nam powiedzieć. Jednak już teraz możemy stwierdzić, że składane ekrany pozwalają na dwutorowy rozwój rynku urządzeń mobilnych. Jedni producenci (jak Samsung i Huawei) poszli w stronę smartfono-tabletów, czyli jeszcze większych urządzeń. Jednak Motorola uważa, że użytkownikom zależy również na tym, żeby nowoczesny telefon komórkowy był mały i poręczny. Dlatego też firma postawiła na miniaturyzację.

Niestety rezygnacja z tradycyjnej karty SIM wiąże się z jednoczesnym zawężeniem potencjalnej grupy odbiorców. Klienci, którzy zdecydują się na kupno Motoroli Razr będą musieli zdecydować się nie tylko na kupno drogiego “średniaka”, ale w wielu przypadkach decyzja ta będzie oznaczać zmianę operatora.

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.