Smartfony powstały po to, by ułatwić nam wszystkim życie. Aby wykorzystać ich potencjał w pełni, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiedni wachlarz aplikacji. Dzięki temu będziemy przygotowani na każdą okazję, a nasza codzienności stanie się łatwiejsza i często też tańsza.

Aplikacja do zamawiania przewozów

Trzy główne aplikacje do zamawiania przejazdów to Uber, Bolt (dawniej Taxify) oraz iTaxi. Wszystkie funkcjonują w podobny sposób. Wybieramy miejsce odbioru i cel podróży a aplikacja podaje nam cenę przejazdu, czas oczekiwania i czas podróży. W iTaxi przejazdy są obsługiwane przez taksówki, natomiast w Uberze i Bolcie częściej są to samochody nielicencjonowane. Warto zainstalować sobie komplet tych aplikacji, często ceny za dany przejazd są różne, podobnie jak czas oczekiwania. Jeśli jednak nie chcemy podawać danych karty kredytowej w tylu miejscach, warto zdecydować się na jedną z nich.

Uber

Aplikacje przewozowe mogą się też przydać podczas wyjazdów za granicę. Przy użyciu Ubera zamówimy transport w większości dużych miast, takich jak Londyn, Paryż, Berlin. Jest to rozwiązanie uniwersalne i proste w użyciu, a ceny za przewóz często są konkurencyjne względem standardowych taksówek (szczególnie w Polsce).

Aplikacja komunikacji miejskiej

W przypadku odwiedzania Warszawy, Krakowa, konurbacji górnośląskiej i innych dużych regionów zurbanizowanych powinniśmy zaopatrzyć się w aplikację, która ułatwi nam korzystanie z komunikacji miejskiej. Aplikacja Jakdojade została stworzona specjalnie do takiego celu. Zawiera ona rozkład jazdy i pozwala nam na ustawienie najbardziej optymalnej trasy. Dzięki niej nie zgubimy się w mieście, które odwiedzamy po raz pierwszy. Alternatywną aplikacją jest mobileMPK, która pokazuje trasy w trybie offline.

autobus

Istnieją też aplikacje, które pozwalają nam na nabycie biletu. Jest to np. SkyCash. Za jego pomocą opłacimy też parking w strefach płatnego parkowania, a także kupimy bilety na połączenia PKP Intercity. Łącząc aplikacje rozkładu jazdy ze SkyCashem, zyskujemy potężne narzędzie do tanich przejazdów w miejskiej dżungli.

Aplikacja do zamawiania jedzenia

Największe aplikacje do zamawiania jedzenia to Pyszne.pl, Pizzaportal oraz UberEats. Dzięki nim możemy wybrać restaurację, która leży niedaleko od nas i dokonać zamówienia. Jedzenie zostanie do nas dostarczone prosto z knajpy przez dostawcę. Jest to rozwiązanie wygodne i intuicyjne. W łatwy sposób opłacimy zamówienie, a także będziemy mogli zobaczyć szacowany czas dostawy.

Facebook jedzenie

Jeśli jednak postanowimy zjeść na mieście, mogą zainteresować nas lojalnościowe aplikacje restauracji typu fast-food. Marki takie jak KFC, Burger King i McDonald’s posiadają dedykowane „apki”, które zawierają specjalne promocje, informują nas o aktualnych ofertach i pomagają w znalezieniu najbliższej restauracji.

Aplikacja lojalnościowa supermarketów i mniejszych sklepów

Programy lojalnościowe niektórych sklepów zawierają bardzo ciekawe i atrakcyjne promocje. Tesco Clubcard, Lidl Plus, Mój Carrefour oraz żappka posiadają podobne funkcje. Informują nas o promocjach, wyświetlają aktualną gazetkę, a także pozwalają na kupowanie tańszych, promocyjnych produktów. Oferują też różne charakterystyczne dla siebie funkcje, np. w Lidl Plus, jest to promocyjna zdrapka, która dodaje nam do aplikacji darmowy bon rabatowy na dany produkt.

Warto zastanowić się również nad aplikacjami Allegro, x-kom, Rossmann PL oraz Empik. Aplikacje to nie tylko domena dyskontów, ale też właśnie drogerii, księgarni, sklepów technologicznych i serwisów aukcyjnych. Oczywiście jest to wskazane, jeśli faktycznie korzystamy z usług danego sklepu. W innym przypadku nie ma sensu udostępniać naszych danych różnym podmiotom.

Aplikacja bankowa

Praktycznie każdy bank w Polsce posiada dedykowaną aplikację bankową. Bankowość mobilna to doskonały sposób na szybkie przelewy, sprawdzanie stanu konta i zlecanie transakcji. Jeśli nasz bank oferuje płatności NFC i posiadamy smartfon z odpowiednim czipem, możemy dzięki aplikacji bankowej dokonywać płatności zbliżeniowych. Oprócz tego w wielu miejscach zapłacimy polskim standardem płatności BLIK. Posiadanie aplikacji banku pozwala też na weryfikowanie transakcji przyciskiem palca. Jest to zdecydowanie niezbędne narzędzie w dzisiejszych czasach.

bankowość

W momencie zakładania konta bankowego zostaniemy prawdopodobnie poinformowani o możliwości zainstalowania takiej aplikacji. W innym przypadku zazwyczaj można się do niej zalogować, weryfikując nasze dane z bankowości online. Ważne jest to, aby sprawdzać, czy instalowana przez nas aplikacja bankowa faktycznie należy do banku. Jeśli mamy wątpliwości, możemy udać się do najbliższego oddziału i poprosić obsługę klienta o zainstalowanie aplikacji na naszym telefonie.

Aplikacji na telefon są setki tysięcy!

Tak naprawdę, nie da się wykonać listy najlepszych aplikacji. Każdy użytkownik potrzebuje czegoś innego. Dlatego warto przeglądać sklep w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań dla nas. Te tutaj to tylko wstęp, najbardziej podstawowe aplikacje, które powinien mieć każdy.