Wszyscy czekamy na prezentację pierwszych smartfonów 5G. Dlatego zdarza nam się zapomnieć, że pierwszymi urządzeniami, które pozwolą nam na korzystanie z nowej technologi, będą routery Wi-Fi z modemami 5G. Jednym z nich jest NETGEAR Nighthawk 5G. W pierwszej kolejności będzie on sprzedawany przez amerykańskiego operatora za 499 dolarów, czyli około 1 875 zł netto, co po doliczeniu podatku VAT daje 2 300 zł brutto.

Pierwsze urządzenia obsługujące nową technologię nigdy nie były tanie. Przez lata zdążyliśmy przyzwyczaić się do taniejącej elektroniki. Mogłoby się wydawać, że smartfony czy routery Wi-Fi są coraz droższe. Jednak musimy mieć na uwadze dużo większe możliwości nowego sprzętu. Przy czym dotyczy to rozwiązań produkowanych na szeroką skalę. Z pierwszymi routerami (oraz smartfonami 5G) będzie inaczej. Urządzenia te będą sprzedawane głównie przez operatorów, ponieważ największe telekomy na świecie zainwestowały w różne pasma częstotliwości. O ile w Polsce i innych krajach europejskich będą dominować sieci 5G korzystające z pasma 3,4 GHz – 3,8 GHz, to Stany Zjednoczone oraz Korea Południowa zaczną od 5G na falach milimetrowych. Dodatkowo rynek amerykański różni się od naszego pod tym względem, że za oceanem klienci są przyzwyczajeni do kupowania smartfonów i routerów mobilnych od operatorów, a nie w sklepach z elektroniką.

Czy ponad 2 tysiące złotych za router 5G to wygórowana cena?

Sprawdźmy alternatywy. Nie znamy jeszcze dokładnej specyfikacji routera NETGEAR Nighthawk 5G. Jednak dostępne grafiki pokazują, że będzie on podobny do routera mobilnego Nighthawk M1. Obecnie dostępny Nighthawk M1 posiada modem LTE Advanced Pro kategorii 16, który pozwala na pobieranie danych z prędkością do 1 Gbit/s. Jego główne zastosowanie to dwuzakresowy hotspot Wi-Fi 802.11ac, który udostępnia połączenie mobilne maksymalnie 20 innym urządzeniom. Wbudowany akumulator powinien wystarczyć do całodziennej pracy. Przy czym producent nie podał jego pojemności. NETGEAR Nighthawk M1 kosztuje w Polsce około 1400 zł brutto, czyli jest o 40% tańszy od swojego odpowiednika z modemem 5G.

Pozostaje nam liczyć na to, że routery 5G potanieją. Bez tego nie możemy mówić o popularyzacji nowej technologii. Podejrzewam, że sprzęt abonencki będzie tanieć wraz z rozwojem sieci 5G w nowych krajach. Im więcej operatorów wdroży nową technologię, tym większe będzie zapotrzebowania na routery i smartfony 5G. To z kolei oznaczać będzie uruchomienie produkcji tych urządzeń na szeroką skalę, co pociągnie za sobą obniżenie kosztów i cen w sklepach.

Źródło: AT&T

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.