Proste telefony komórkowe, które służą tylko do dzwonienia i pisania SMS-ów, stanowią dzisiaj niszę. Większość z nas korzysta z nowoczesnych smartfonów z dotykowymi ekranami. Jednak niektórzy nadal wolą klasyczne telefony z alfanumeryczną klawiaturą. Takim właśnie urządzeniem jest Reliance JioPhone (wart ok. 75 zł), który niedawno otrzymał aplikację Google Maps.

Współczesne telefony komórkowe, które nie są smartfonami (tj. nie posiadają ekranów dotykowych), są wbrew pozorom dość nowoczesnymi urządzeniami. Jednym z nich jest przygotowany przez indyjskiego operatora Reliance Jio. Ciekawe jest to, że jest to jeden z nielicznych operatorów, który posiada całą sieć opartą tylko i wyłącznie o sieć 4G LTE. Oznacza to, że wszystkie połączenia głosowe realizowane są za pomocą technologi VoLTE, która u większości operatorów jest raczej ciekawostką, niż standardem. Dlatego właśnie telefon Reliance JioPhone wyposażony jest w system operacyjny KaiOS i posiada obsługę VoLTE, Wi-Fi, LTE, GPS oraz ma zainstalowanych kilka aplikacji.

Google Maps na wyświetlaczu 2,4” to prawdziwa sztuka optymalizacji

Pracownicy Google musieli się postarać, żeby przygotować aplikację, która będzie użyteczna na niedużym wyświetlaczu. Reliance JioPhone posiada kolorowy ekran LCD o przekątnej 2,4”, więc interfejs Map Google jest minimalistyczny. Menu posiada następujące opcje: Szukaj, Pokaż mapę, Twoja lokalizacja, Dwukołowiec (w Indiach bardzo popularne są rowery, skutery oraz motory), Pociąg lub autobus, Idź, Warstwy map oraz O aplikacji.

Reliance dość dobrze dba o swoich użytkowników, których nie stać na kupno smartfona. JioPhone jakiś czas temu otrzymał dedykowaną aplikację Facebooka. Natomiast WhatsApp, YouTube już pracują nad aplikacjami dla systemu KaiOS. Z kolei Google oprócz udostępnionych już Map, przygotuje również swojego asystenta. Wszystkie te programy mają pokazać się wraz z premierą JioPhone 2, który stylistyką przypomina klasycznego BlackBerry z klawiaturą QWERTY.

JioPhone2
JioPhone2

Źródło: Gadgets360

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.