Microsoft jest jedną z amerykańskich firm, która bardzo szybko zareagowała na zakaz handlu z Huawei. Zaraz po tym, jak Google ogłosiło koniec współpracy z Chińczykami, laptopy serii MateBook zniknęły ze sklepu Microsft Store. Przy czym gigant z Redmond nie opublikował żadnego komentarza w tej sprawie. Teraz pojawiły się z powrotem. Jednak fani Huawei nie mają powodu do radości.

Departament Handlu Stanów Zjednoczonym wprowadził zakaz, który nie pozwala amerykańskim firmom na utrzymywanie kontaktów z handlowych z Huawei. Oznacza to, że Amerykanie nie mogą sprzedawać chińskiemu gigantowi żadnych produktów oraz usług. Zakaz ten działa również w drugą stronę. Dlatego też urządzenia z logiem Huawei już niedługo całkowicie znikną z amerykańskiego rynku. Wycofają je również oddziały amerykańskich firm, które działają w innych krajach. Już wiemy, że nałożone sankcje odbiją się w głównej mierze na rynku smartfonów. Niektórzy europejscy operatorzy już zrezygnowali z zamówień na nowe model z modemami 5G. Nieoficjalnie mówi się również o końcu laptopów i ultrabooków MateBook.

Huawei Microsoft Store

Powrót laptopów Huawei do Microsoft Store jest tymczasowy

Ponoć Microsoft już zaprzestał sprzedaży Windowsów, a Huawei anulował zamówienia na nowe komponenty. Sytuacja ma być na tyle poważna, że chiński producent miał zawiesić prace związane z rozwojem nowych komputerów osobistych. Jednak gigant z Redmond uznał, że pomimo napiętej sytuacji, laptopy Huawei mogą wrócić do Microsoft Store. Departament Handlu pozwolił amerykańskim firmom na współpracę z Huawei do 19 sierpnia tego roku. Jest to 90-dniowy okres przejściowy, który ma ułatwić przygotowanie się do definitywnego zakończenia wszelkich kontaktów. Dlatego Microsoft może bez żadnych konsekwencji sprzedawać laptopy, które już posiada w swoich magazynach.

MateBook X Pro, MateBook D i MateBook 13, które pojawiły się w sklepie online, są przysłowiowym „wietrzeniem magazynów”. Trochę dziwne, że Microsft nie przygotował żadnej promocji na MateBook’i. W końcu zaistniała sytuacja nie zachęca konsumentów do nabywania komputerów z logiem Huawei.

Źródło: The Verge

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.