Wszystko wskazuje na to, że sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone mogą mieć bardzo negatywny wpływ na jedną z gałęzi biznesu Huawei. Chiński gigant został odcięty od Microsoftu i Intela, co przełożyło się (przynajmniej na chwilowe) wstrzymanie produkcji laptopów i ultrabooków MateBook.

Chińczycy nie mają łatwego życia. Rząd Stanów Zjednoczonych stara się za wszelką cenę zaszkodzić interesom Huawei. Wschodni gigant już od wielu lat ma utrudnioną współpracę z amerykańskimi operatorami. Urządzenia Huawei, które notabene niedługo zostaną z USA całkowicie wycofane, znajdują się jedynie w sieciach lokalnych firm telekomunikacyjnych. Jednak utrata możliwości sprzedaży swoich produktów w jednym kraju nie jest zbyt dużym ciosem. Huawei przez lata umocnił swoją pozycję na rynku europejskim i w innych krajach. Natomiast czym innym jest odcięcie dostaw produktów korzystających z amerykańskiej myśli technicznej. Wszystko wskazuje na to, że takie sankcje nie będą miały zbyt dużego wpływu na rynek smartfonów. Huawei ma w swoich magazynach sporo zapasów przeróżnych komponentów, a za rogiem już się czai (bazujący na Androidzie) nowy system operacyjny.

Jednak rynek komputerów osobistych to zupełnie inna para kaloszy. Tutaj najprawdopodobniej Huawei nie wytrzymał presji ze strony USA i zdecydował się na wstrzymanie produkcji laptopów i ultrabooków z serii MateBook.

Laptopy Huawei MateBook mogą zniknąć ze sklepów

Dzisiaj w sieci pojawiły się dwa niezależne doniesienia dotyczące laptopów Huawei. W obu z nich mamy do czynienia z niepotwierdzonymi plotkami dotyczącymi zaprzestania dostaw komponentów używanych do budowy laptopów MateBook. DigiTimes otrzymał informacje mówiące o tym, że Huawei poprosiło swoich partnerów o wstrzymanie realizacji kolejnych zamówień. Według informatorów Huawei miał również zawiesić dostawy nowych laptopów oraz wszelkie prace związane z ich rozwojem. Z kolei serwis Notebookcheck dotarł do plotek dotyczących natychmiastowego zatrzymania produkcji komputerów Huawei. Konkretniejsze informacje dotyczą jedynie anulowania zamówień na 16-calowe panele do laptopów. Przy czym nie wiadomo czy zabieg ten związany jest ze zmianą strategii chińskiej firmy, czy może wynika on bezpośrednio z restrykcji handlowych nałożonych przez Stany Zjednoczone.

Zagraniczny oddział Huawei nie skomentował sprawy. Dziennikarze uzyskali informację mówiącą o “braku informacji o tej sprawie”.

Źródło: Notebookcheck, DigiTimes

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.