Huawei musi bardzo szybko rozwiązać problem sankcji ze strony USA. Europejscy operatorzy, którzy planowali sprzedaż nowych smartfonów Huawei z modemami 5G, zmieniają swoje plany. Chińskie urządzenia zaczęły znikać z oferty. Problem dotyczy zarówno ultradrogiego Huawei Mate X, jak i tańszego Mate 20 X 5G. Pod znakiem zapytania stoją również dalsze akcje promocyjne modelu P30.

Chiński telekom może stracić ogromne pieniądze spowodowane wprowadzonym przez Donalda Trumpa zakazem na współpracę z amerykańskimi firmami. Wygląda na to, że najbardziej dotkliwy jest koniec wsparcia ze strony Google, co oznacza brak certyfikacji dla urządzeń z systemem Android. Oczywiście wspomniane certyfikaty i usługi Google nie znikną z obecnych na rynku smartfonów Huawei/Honor. Producent oraz Google zapewnili, że urządzenia te dalej będą otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń. Jednak nikt nie wie, czy urządzenia te dostaną aktualizacje do nowych wersji systemu Android. Nie wiadomo również czy Huawei zdąży z certyfikacją składanego Mate X. Dlatego niektórzy operatorzy podjęli już decyzję o wstrzymaniu zamówień na nowe smartfony Huawei.

Brytyjczycy wystartują z 5G bez smartfonów Huawei

Pierwszym telekomem, który otwarcie powiedział o wątpliwościach związanych z przyszłością Huawei, jest brytyjski EE. Operator planuje uruchomienie swojej komercyjnej sieci 5G już w przyszłym tygodniu. Początkowo wiązało się to z premierą modelu Mate 20 X 5G. Jednak urządzenie zniknęło z listy smartfonów wymienionych przez operatora. EE nie przekreśliło jeszcze chińskiego giganta. Jednak operator nie chce oferować swoim klientom smartfona, którego później nie będzie można zaktualizować do nowej wersji systemu operacyjnego. Podobną decyzję podjął brytyjski oddział Vodafone, który tymczasowo wstrzymał przedsprzedaż Mate 20 X 5G. To jednak nie jest koniec problemów chińskiego giganta.

Podobne kroki podejmują operatorzy z innych kontynentów. Trzy największe telekomy z Japonii (NTT Docomo, KDDI Corporation oraz SoftBank) wstrzymali zamówienia Huawei P30. Jako przyczynę podano obawy dotyczące ograniczeń związanych z możliwością aktualizacji urządzeń. Również tajski operator Chunghwa Telecom zapowiedział, że nie będzie dostarczać swoim klientom nowych modeli smartfonów Huawei.

Wygląda na to, że chiński gigant może pożegnać się z przychodami wynikającymi ze sprzedaży nowych smartfonów 5G. Pod znakiem zapytania stoi również światowa premiera składanego Mate X. Nawet jeśli Chińczycy przygotują swój własny system operacyjny, to klienci z Europy raczej nie zdecydują się na kupno urządzenia bez usług Google.

Na razie polscy operatorzy nie podjęli żadnej oficjalnej decyzji dotyczącej dalszej sprzedaży urządzeń Huawei. Marka ta jest bardzo popularna w naszym kraju. Jednak podejrzewam, że o racji jej bytu na naszym rynku zdecydują klienci. Brytyjczycy już zaczęli zwracać kupione smartfony do sklepów. Analitycy zauważyli również dużą ilość anulowanych zamówień w serwisie Amazon. Ludzie nie tylko nie chcą kupować nowych smartfonów Huawei, ale również pozbywają się posiadanych urządzeń. Widać to po wzroście ilości aukcji internetowych.

Źródło: PhoneArena, Bloomberg

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.