Szwajcaria jest pierwszym krajem w Europie, w którym zostały uruchomione komercyjne sieci 5G. Od początku maja operatorzy Swisscom oraz Sunrise startują ze sprzedażą pierwszych smartfonów 5G na naszym kontynencie. Do oferty dołączyły właśnie dwa nowe urządzenia. Są nimi Xiaomi Mi Mix 3 5G oraz Huawei Mate 20 X 5G.

Mało kto zdawał sobie z tego sprawę, ale wyścig o tytuł “pierwszej sieci 5G” toczył się również w Europie. W wyścigu tym brali udział dwaj szwajcarscy operatorzy: Swisscom oraz Sunrise. Powszechnie uważa się, że to właśnie Swisscom uruchomił pierwszą komercyjną sieć 5G w Europie. Przy czym za komercyjne uruchomienie sieci 5G uważa się tutaj rozwiązanie, które pozwala na skorzystanie z nowej technologi zwykłym użytkownikom. Wiąże się to również z rozpoczęciem sprzedaży pierwszych smartfonów 5G. W przypadku Swissom’u jest to chiński flagowiec Oppo Reno 5G. Z kolei Sunrise uruchomił swoją sieć 5G już w marcu, ale działał w niej tylko i wyłącznie router Huawei. Teraz szwajcarzy ogłosili rozpoczęcie sprzedaży smartfonów 5G. Ile one kosztują i co potrafią?

Xiaomi Mi Mix 3 5G

Xiaomi Mi Mix 3 5G

Xiaomi Mi Mix 3 5G miał być pierwszym smartfonem 5G sprzedawanym w Europie. Jednak cały świat najpierw zobaczył działającego Oppo Reno 5G. W kwestii tego wyścigu można uznać, że mamy niemalże remis. Sprzedaż urządzenia Oppo rozpoczęła się 1 maja, z kolei smartfon Xiaomi pojawił się w sklepach “dopiero” 2 maja. Szczegółową specyfikację Mi Mix 3 5G poznaliśmy już w lutym. Teraz nasza wiedza została wzbogacona o oficjalną cenę. Szwajcarski operator sprzedaje chińskiego flagowca w cenie 847 franków szwajcarskich, co daje nam kwotę odpowiadającą około 3 660 zł (przeliczenie uwzględnia kurs waluty oraz różnicę w podatkach VAT).

Huawei Mate 20 X 5G

Huawei Mate 20 X 5G

Swisscom i Sunrise wybrali innych dostawców stacji bazowych 5G. Swisscom uruchomił swoją sieć korzystając z rozwiązań Ericssona, z kolei Sunrise współpracuje z Huawei. Dlatego byłoby trochę dziwne, gdyby w dniu startu sprzedaży smartfonów 5G, szwajcarski operator nie oferował żadnego urządzenia swojego partnera. Huawei Mate 20 X 5G jest trochę większym wariantem zwykłego Mate 20 X, którego zobaczyliśmy na zeszłorocznej londyńskiej premierze. Niestety model 5G ma mniejszy akumulator niż wariant LTE. Cena smartfona wynosi 997 franków szwajcarskich, czyli około 4 300 zł (przeliczenie uwzględnia kurs waluty oraz różnicę w podatkach VAT).

Ceny smartofnów 5G oferowanych w sieci Swisscom znajdziecie w poprzednim wpisie. Znajdziecie w nim informacje dotyczące Oppo Reno 5G, LG V50 ThinQ, Samsunga Galaxy S10 5G oraz Huawei Mate X.

Źródło: Sunrise, GSM Arena

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.