W Korei pierwszym smartfonem 5G był Samsung Galaxy 5G. Natomiast w Europie będzie nim OPPO Reno 5G. Chiński flagowiec trafi na europejski rynek za pośrednictwem szwajcarskiego operatora Swisscom, który jest już przygotowany na uruchomienie sieci 5G na terenie całego kraju jeszcze w tym roku.

Smartfony 5G pojawiły się szybciej niż się tego spodziewaliśmy. Na samym początku fani nowych technologi przewidywali, że nowy standard sieci komórkowych będzie dostępny jedynie dla osób, które zdecydują się na zakup składanych smartfono-tabletów. Na szczęście wszystko potoczyło się zupełnie inaczej. Producenci zaczęli zapowiadać użycie modemów 5G w modelach z trochę niższej półki cenowej. Samsung Galaxy S10 5G nie jest tanim urządzeniem, ale jego cena nie odbiega zbyt bardzo od “zwykłych” flagowców. Podobnie powinno być z modelem szykowanym przez OPPO. Chińczycy zapowiedzieli premierę Reno 5G, który jest tak naprawdę Reno 10x Zoom Edition z modemem 5G.

OPPO Reno 5G trafi do sprzedaży w Szwajcarii w maju tego roku

Szwajcarscy operatorzy mogą wdrożyć sieci 5G jeszcze w tym roku, ponieważ posiadają już potrzebne częstotliwości. Swisscom przygotowuje się do uruchomienia nadajników już w przyszłym miesiącu. Na początku operator będzie miał w swojej ofercie jedynie chińskiego smartfona. Jednak jeszcze w tym samym miesiącu do sprzedaży trafi smartfon 5G od LG. Z kolei model Samsunga (najprawdopodobniej będzie to Galaxy S10 5G) będzie dostępny w lipcu. Z kolei urządzenie 5G od Huawei pojawi się w sprzedaży dopiero w trzecim kwartale tego roku.

Swisscom uruchomi swoją sieć 5G korzystając z pasma 3,5 GHz. Operator twierdzi, że pozwala ono na świadczenie usług z maksymalną prędkością pobierania danych na poziomie 2 Gbit/s. Podczas medialnej prezentacji pokazano, że OPPO Reno 5G osiąga szczytową prędkość równą 1,86 Gbit/s.

Smartfony Oppo są również dostępne w Polsce. Dlatego możemy liczyć na to, że Reno 5G pojawi się w naszym kraju wraz z uruchomieniem sieci nowej generacji w naszym kraju.

Źródło: Swisscom

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.