W czerwcu przyspieszył zarówno Internet stacjonarny jak i mobilny. W tej drugiej kategorii to efekt postępującej modernizacji sieci związanej z wdrożeniem 5G. Sprawdziliśmy jak działa 5G w T-Mobile w Warszawie.

Czerwcowy ranking SpeedTest.pl powstał na podstawie 3,5 miliona testów (2,6 mln pomiarów wykonano za pomocą aplikacji webowej, a ponad 884 tys. w aplikacjach mobilnych). Dane te dotyczą użytkowników z Polski.

INEA najszybszym operatorem w rankingu ogólnym

SpeedTest czerwiec 2020 ogólny

Ranking ogólny powstaje na podstawie testów wykonanych za pomocą aplikacji web. Z pomiarów wykonanych w czerwcu wynika, że średnia prędkość Internetu w Polsce dla łączy stacjonarnych wyniosła 72,02 Mb/s.

Zobacz też: Tworzymy ranking światłowodowy FTTH

Najszybszy dostęp do Internetu mają klienci wielkopolskiego operatora INEA (wynik powyżej 146 Mb/s). Drugie miejsce należy do ogólnopolskiego UPC (138 Mb/s), a trzecie z wynikiem około 123 Mb/s do Łódzkiego operatora Toya. Poza podium znajduje się Vectra z wynikiem 106 Mb/s.

SpeedTest czerwiec 2020 ogólny wykres

T-Mobile na pierwszym miejscu wśród dostawców Internetu mobilnego 3G/LTE

SpeedTest czerwiec 2020 mobilny

Czerwiec był drugim miesiącem z rzędu, w którym wzrost średnich prędkości pobierania danych był zauważalny i wystąpił u wszystkich operatorów.

Ranking mobilny przygotowany został na podstawie wyników testów sieciach 3G i LTE wykonanych przez użytkowników aplikacji mobilnych. W czerwcu średnia prędkość pobierania danych w polskich sieciach mobilnych wyniosła 25,62 Mb/s, co daje 5,5% wzrostu w porównaniu do poprzedniego miesiąca. W dalszym ciągu najszybszy Internet mobilny w Polsce dostarcza T-Mobile (31,08 Mb/s). Kolejne miejsca należą do Orange (28,24 Mb/s), Play (22,92 Mb/s) i Plusa (22 Mb/s).

SpeedTest czerwiec 2020 mobilny wykres

Najszybszy Internet LTE również dostarcza T-Mobile

SpeedTest czerwiec 2020 LTE

Ranking LTE jest bardzo zbliżony do zestawienia mieszanego 3G/4G. Główne różnice sprowadzają się do wyższych prędkości pobierania danych. W czerwcu prędkość ta w sieciach 4G LTE wyniosła 28,89 Mb/s, co oznacza przyspieszenie na poziomie 6,7% względem maja. Najszybszy Internet LTE dostarcza T-Mobile (35,99 Mb/s). Kolejne miejsca w zestawieniu należą do: Orange (31,24 Mb/s), Play (25,75 Mb/s) i Plusa (24,88 Mb/s).

5G od T-Mobile w Warszawie: średnio 72 Mb/s, maksymalnie ponad 300 Mb/s

Po testach 5G w sieci Plus przyszedł czas na T-Mobile. W drugiej połowie czerwca przeprowadziliśmy wstępne testy sieci 5G T-Mobile w Warszawie, korzystając z telefonu LG V60 ThinQ 5G, komercyjnej karty SIM i aplikacji Speed Test Light, która jest częścią platformy pomiarowej SpeedTest.pl:

Większość testów zrealizowaliśmy w lewobrzeżnej części miasta, wykonując łącznie 320 pomiarów ze stwierdzoną transmisją przez warstwę radiową 5G. Zdarzały się również sytuacje, w których aplikacja wykrywała sieć LTE, a smartfon z systemem Android wyświetlał ikonę 5G. Urządzenie przesyła wtedy dane poprzez LTE, znajdując się w zasięgu stacji bazowej wspierającej 5G.

Z przeprowadzonych testów wynika, że średnia prędkość pobierania danych w sieci 5G T-Mobile w Warszawie wynosi 72 Mb/s, a maksymalne wartości przekraczają 300 Mb/s. Dla porównania średnia prędkość pobierania danych osiągana na podobnej klasy urządzeniach LTE (minimum 3 CC, 4×4 MIMO 4×4, 256 QAM) pracujących w sieci T-Mobile w Warszawie wyniosła w ostatnim miesiącu 63 Mb/s.

Poniższa mapa przedstawia miejsca wykonywania testów.

SpeedTest T-Mobile 5G mapa Warszawa

Należy zaznaczyć, że równolegle obserwujemy przyrost liczby testów 5G wykonywanych przez użytkowników naszych aplikacji, co w niedługim czasie powinno pozwolić na przedstawienie szerszego raportu z pomiarów sieci piątej generacji w Polsce.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.