Od kilku lat obserwujemy stale rosnący udział łączy światłowodowych w rynku stacjonarnego dostępu do Internetu. Technologia ta charakteryzuje się dużą prędkością transmisji danych, niezawodnością i potencjałem do polepszania parametrów. Z wewnętrznych badań wiemy, że również w opiniach klientów jest ona wysoko oceniana.

Od dłuższego czasu otrzymujemy wiele zapytań od użytkowników platformy pomiarowej SpeedTest.pl dotyczących stworzenia odrębnego „rankingu światłowodowego”. Uznaliśmy, że ranking FTTH, będzie dla nich przydatnym źródłem informacji o dostępności i parametrach tej technologii u danego ISP, a samym operatorom da z kolei możliwość oceny własnej pozycji na konkurencyjnym rynku.

Ranking planujemy opublikować na początku sierpnia. Aby tak się stało, niezbędne jest zaangażowanie dostawców Internetu światłowodowego w jego przygotowanie. Do tej pory kilkunastu ISP wyraziło zainteresowanie takim zestawieniem. Operatorów, którzy chcą uczestniczyć w rankingu prosimy o przekazanie informacji o blokach publicznych adresów IP, przypisanych do wszystkich łączy światłowodowych FTTH swoich klientów (stan na dzień 1 lipca 2020r.) za pomocą formularza:

Aby wziąć udział w rankingu, formularz należy dostarczyć elektronicznie do 20 lipca 2020r. pod adres kontakt@speedtest.pl.

W zależności od zasięgu świadczonych usług światłowodowych oraz liczby testów zastrzegamy sobie prawo do opublikowania rankingu „ogólnopolskiego/regionalnego/lokalnego”.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.