Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Nagraniowego (Recording Industry Association of America) chce poznać dane właścicieli serwisu Chomikuj.pl. Amerykanom nie podoba się to, że na polskim serwisie można znaleźć utwory muzyczne chronione prawem autorskim, które nie powinny się tam znaleźć.

Serwis Chomikuj.pl jest przez niektórych uważany za “wylęgarnię piractwa”. Jednak działa on w pełni legalnie. Problem polega na tym, że można na nim znaleźć utwory chronione prawem autorskim. Rozpowszechniane są one przez użytkowników serwisu, którzy nie mają licencji na ich udostępnianie. Właściciele serwisu bronią się tym, że sprawnie reagują na każde zgłoszenie dotyczące naruszenia praw autorskich. Jednak nie stosują żadnych mechanizmów utrudniających ich rozpowszechnianie. Dlatego Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Nagraniowego wystąpiło z pismem do operatora usługi Cloudflare wnoszącym o udostępnienie danych właścicieli serwisu. Amerykanie domagają się ujawnienia ich tożsamości, w tym adresów fizycznych, adresów IP, numerów telefonów, adresów e-mail, danych płatniczych i historii kont.

Na Chomikuj.pl znajduje się mnóstwo pirackich treści

Dane nie przemawiają na korzyść właścicieli serwisu. Skalę piractwa ujawniają raporty transparentności Google. Gigant z Mountain View musi usuwać z wyników wyszukiwania linki kierujące do stron (a dokładniej podstron) zawierających nielegalnie rozpowszechniane utwory. Piracka świetność rodzimego gryzonia przypadała na rok 2015. To właśnie wtedy Chomikuj.pl znajdował się na szczycie niechlubnej listy publikowanej przez Google. Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Jednak problem ten dalej jest widoczny. Polski serwis znajduje się obecnie na piątym miejscu pod kątem liczby zgłoszeń do Google dotyczących łamania praw autorskich. W samym czerwcu tego roku było ich aż 39 tysięcy.

Aktualnie nie wiadomo czy RIAA uzyska dostęp do wnioskowanych danych i co z nimi zrobi. Być może organizacja zrzeszająca amerykańskich wydawców muzyki szykuje się do pozwania właścicieli Chomikuj.pl.

Źródło: Puls Biznesu, TorrentFreak

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.