Niemcy mają ten sam problem z 5G co my. Chodzi oczywiście o to, że zarówno w Niemczech, jak i w Polsce nie ma jeszcze komercyjnych sieci 5G. Jednak nie przeszkadzało to niemieckiemu oddziałowi Samsunga w rozpoczęciu sprzedaży Galaxy S10 5G.

Jeszcze jakiś czas temu wszyscy zgodnie uważali, że smartfony 5G będą pojawiać się w poszczególnych krajach wraz z uruchomieniem w nich sieci nowej generacji. Takie podejście do tematu wydaje się bardzo rozsądne z dwóch względów. Po pierwsze klienci nie będą skłonni do kupna smartfonów 5G, jeśli nie będą mogli podłączyć ich do sieci oferujących nowe możliwości. Po drugie poszczególni operatorzy będą wprowadzać trochę różniące się od siebie sieci 5G. Dlatego na początku preferowany powinien być schemat, w którym kupujemy smartfona 5G od konkretnego operatora, ponieważ wtedy mamy pewność, że będzie on w 100% kompatybilny z daną siecią. I tak właśnie było w Korei Południowej, Stanach Zjednoczonych oraz Szwajcarii. Jednak znalazł się wyjątek od tej reguły. Są nimi Niemcy. U naszych zachodnich sąsiadów ruszyła właśnie sprzedaż Samsunga Galaxy S10 5G. Jednak jest z nim jeden zasadniczy problem.

Samsung Galaxy S10 5G Niemcy

Niemcy sprzedają Samsunga Galaxy S10 5G bez działających sieci 5G

Niemieccy operatorzy są świeżo co po aukcji na częstotliwości dla sieci 5G. Niektórzy z nich mają nawet konkretne plany dotyczące tempa budowy nowych stacji bazowych. Jednak żaden z operatorów nie pokusił się o podanie daty uruchomienia komercyjnej sieci 5G. Pomimo tego Samsung zdecydował się na rozpoczęcie sprzedaży swojego flagowca z modemem 5G. Tak naprawdę w ofercie dostępne są dwa modele: SM-G977BZAADTM (Deutsche Telekom) oraz SM-G977BZAAVD2 (Vodafone). Jak widzicie, każdy z nich przeznaczony jest do pracy w sieci innego operatora. Niestety na razie nie wiadomo czy modele te różnią się jakimiś aspektami technicznymi, czy może jest to tylko kwestia brandowanego softu. Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że operatorskie wersje Galaxy S10 5G są dostępne przez oficjalny sklep on-line Samsunga.

Premiera Galaxy S10 5G w Niemczech oznacza jedno. Już niedługo u naszych zachodnich sąsiadów ruszą pierwsze komercyjne sieci 5G.

Źródło: Samsung

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.