Play ogłosił dzisiaj przejęcie spółki S3, czyli firma, która posiada rozległą (liczącą 3800 km) infrastrukturę światłowodową. Jednak nie oznacza to, że “fioletowi” zmieniają swoją strategię i za kilka miesięcy ruszą z ofertą internetu światłowodowego. Play nabył infrastrukturę światłowodową, żeby połączyć nią swoje stacje bazowe (obecne oraz przyszłe). Dzięki temu operator jest coraz bardziej 5G ready.

Przejęcia na rynku telekomunikacyjnym nie są niczym nowym. Ważne jest również, żeby były one przemyślane i spójne z długoterminową strategią przedsiębiorstwa. Dzisiaj byliśmy światkami wydarzenia, które potwierdza, że Play konsekwentnie dąży do wyznaczonego wcześniej celu. Zarząd Play Communications ogłosił dzisiaj, że dnia 25 czerwca 2019 roku firma P4 nabyła 100% akcji spółki S3. Transakcja obejmuje wszystkie spółki zależne S3. Całkowita wartość przejętego podmiotu wynosi 96 milionów euro (410 mln zł).

Play pozostaje operatorem skoncentrowanym na technologii mobilnej

Klienci “fioletowego” operatora nie mają co liczyć na ofertę internetu światłowodowego. Play do tej pory współpracował z S3 i korzystał z łączy światłowodowych tej firmy do podłączania swoich stacji bazowych. Jednak S3 było już od pewnego czasu wystawione na sprzedaż, co stwarzało pewne ryzyko. Dlatego właśnie Play zdecydował się na wykupienie przedsiębiorstwa, które posiada infrastrukturę światłowodową pokrywającą się z siatką własnych stacji bazowych. Operator w opublikowanym komunikacie giełdowym wspomniał wręcz, że ogłoszone przejęcie “umożliwi natychmiastowe podłączenie istniejących i planowanych stacji bazowych Play do sieci światłowodowej Grupy 3S oraz pozwoli zdobyć kompetencje w zakresie dalszej rozbudowy ogólnokrajowej sieci światłowodowej na potrzeby przyszłego wzrostu transmisji danych w technologii 5G i w odpowiedzi na rosnące wymagania dotyczące jakości usług sieci mobilnych“.

Jean-Marc Harion, prezes Play Communications, stwierdził w swoim komentarzu, że sieć Play jest teraz jeszcze bardziej gotowa na 5G. Jest to bardzo ważny komunikat. Operatorzy, którzy chcą skorzystać z pełnych możliwości nowej technologi, już teraz muszą myśleć i inwestycjach w infrastrukturę światłowodową. Jest to obecnie jedyna znana technologia, która zapewnia przepustowości i opóźnienia wymagane przez sieci 5G. Co prawda niemiecki oddział T-Mobile testuje nowe rodzaje linii radiowych, które będą mogły zastąpić światłowody. Jednak nie oszukujmy się. W gęstych aglomeracjach miejskich stacje bazowe 5G będą podłączane do sieci szkieletowej właśnie za pomocą światłowodu.

Źródło: PAP Biznes

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.