Muszę przyznać, że nie jestem wielkim fanem produktów Microsoft. Nie jest to przekora — po prostu nie odpowiada mi ani ich funkcjonalność, a raczej jej brak, ani tym bardziej design. 

Biorąc pod uwagę, jak wyglądał Windows XP, a potem ta tragedia w Windows 8, to chyba rozumiecie, o co mi chodzi. W przypadku Windows 10 nie ma już tak wielkiej tragedii, ale to dalej nie moja bajka. Okazuje się, że sam Microsoft chyba nie jest do końca zadowolony ze swojego designu, jaki zaprojektował wraz z Windows 10 i planuje go wymienić. Możliwe także, że wygląd się znudził, albo już od dawna mieli w planach jakieś zmiany. Dużo nie trzeba gadać — Microsoft Design Language 2 potrzebuje odświeżenia i to gigant z Redmond obiecuje.

Zmianę wyglądu systemu na wprowadzić poprawka nazwana Redstone 3, a pomóc w tym ma Project Neon.

Niestety muszę was zasmucić, ale żadne konkretne zmiany nie są na tę chwilę znane, także jeszcze nie będziemy mogli ani zachwycać się, ani narzekać. Na pewno nie będzie to taka rewolucja, jak w przypadku Metro UI znanego nam z Windows 7, a kafelki raczej nie przyjęły się w świecie IT. Plotkuje się jednak o tym, że Project Neon nie ma wprowadzać żadnych drastycznych zmian, które będą mocno bić po oczach. Chodzi tylko i wyłącznie o malutki lifting designu. Mówi się o tym, że wygląd ma pozostał minimalistyczny i spłaszczony. Czy to dobrze? Nie jestem o końca przekonany, ale jak widać po tym, jak swoje systemy kreuje Apple, to taka konwencja podoba się użytkownikom. Redstone 3 ma wprowadzić odrobinę dynamiki do systemu. Oby nie było jej za dużo. Pamiętam moment, kiedy na rynek Linux weszły Beryl i Compiz. Wszyscy się z tego cieszyli, podniecali i kompilowali na potęgę, a po kilku godzinach używania rzucali łaciną podwórkową. Ludzie niestety nie są przyzwyczajeni do wodotrysków. Wolą proste interfejsy, które obsługuje się łatwo i działają szybko. Podobne odświeżenie ma się odbyć w Windows 10 Mobile. Ten otrzymać ma emulator CHPE. Dostępny on będzie na Surface Phone.

Muszę przyznać, że mimo całego narzekania Windows 10 jest najlepszym systemem, jaki wyszedł spod rąk Microsoft.

Satya Nadella może być z siebie dumny. Chyba żaden z władczych tej firmy nie zrobił tak dobrze jej wizerunkowi. Zastanawia mnie tylko, jak będzie wyglądać nowy interfejs. Mam nadzieje, że developerzy nie przesadzą i dalej wszystko będzie się trzymać kupy. W końcu Windows jest najpopularniejszych systemem na świecie, czy chcemy, czy nie i fajnie byłoby móc na nim pracować w końcu bez większych problemów funkcjonalnych. Mam nadzieję, że dożyje takiego momentu, kiedy powiem, że projekt Microsoft naprawdę mi się podoba, a okazuje się, że w tym momencie Microsoft jest na dobrej drodze i oby z niej nie schodził.

[vlikebox]

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.