Aktualnie Orange Polska testuje stacje bazowe 5G w Gliwicach i Zakopanem. Jednak przygotowywania do wdrożenia nowej technologi nie mogą ograniczać się tylko do dwóch lokalizacji. Dlatego Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska, zapowiedział, że jego firma uruchomi testowe sieci 5G w kilku kolejnych miastach.

5G powoli staje się rzeczywistością. Pierwsze sieci nowej generacji funkcjonują już w kilku krajach. Na razie zasięg ich jest ograniczony. Jednak od czegoś trzeba zacząć. Jeśli chodzi o Europę, to pierwszym krajem z komercyjną siecią 5G jest Szwajcaria. Kolejne sieci nowej generacji ruszą w Wielkiej Brytanii. Natomiast Polacy muszą jeszcze poczekać. Urząd Komunikacji Elektronicznej nie ustalił jeszcze sposobu rozdzielenia częstotliwości z pasma 3,7 GHz. Bez nich operatorzy nie mogą uruchomić nowych systemów, które zapewnią ultra szybki dostęp do mobilnego internetu. Testy wykonane w Szwajcarii pokazują, że pasmo 3,7 GHz może oferować prędkości zbliżone do 2 Gbit/s. Dlatego każdy operator, który chce uruchomić nową technologię, musi najpierw zbudować wydajną sieć dostępową. Orange Polska realizuje tę strategię poprzez inwestowanie w budowę infrastruktury światłowodowej.

Kolejne testy 5G w Polsce to dobry znak

Nowa technologia jest obecnie na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Co prawda 5G jest obecnie w dużo lepszym stanie niż 4G w 2010 roku. Jednak operatorzy i dostawcy urządzeń cały czas rozwiązują napotkane problemy. Przykładowo Koreańczycy w pierwszym tygodniu działania sieci 5G skarżyli się na niestabilne zachowanie Samsunga Galaxy S10 5G. Smartfon miał problem z poprawnym przełączaniem się pomiędzy sieciami 4G i 5G. Z kolei LG musiało przesunąć premierę V50 ThinQ 5G. W tym przypadku producent smartfona również napotkał problemy dotyczące sieci nowej generacji. Na szczęście LG odkryło je przed wypuszczeniem urządzenia na rynek.

Pewnie zastanawiacie się, w jakich miastach uruchomi kolejne testowe stacje bazowej 5G. Pierwszy nadajnik, dostarczony przez Huawei, ruszył w Gliwicach. Pomimo tego, że instalacja spełnia wszystkie obowiązujące w Polsce przepisy oraz nie generuje zbyt mocnego promieniowania elektromagnetycznego, to organizowane testy nie zostały ciepło odebrane przez lokalnych mieszkańców. Na szczęście pierwszy protest przeciw 5G w Polsce nie powstrzymał Orange i operator przeszedł do kolejnego etapu testów.

UKE testy 5G

Kolejne testy 5G ruszyły w Zakopanem. Tutaj należy zwrócić uwagę na to, że odbywały się one w paśmie 28 GHz, które przez najbliższy czas nie będzie używane w Polsce. Jeszcze bardziej interesujące jest to, że Zakopane nie znalazło się na liście 8 miast, dla których UKE do grudnia zeszłego roku wydało zezwolenia na testy nowej technologi. Oznacza to, że operator wystąpił o stosowne pozwolenie później.

Całkiem możliwe, że kolejne testy odbędą się w Koszalinie. Jednak nie możemy mieć wobec tego pewności. Miasto to znajduje się w tabeli udostępnionej przez UKE. Podobnie zresztą jak Kazimierz Dolny, ale tam, jak dobrze wiemy, o żadnych testach 5G nie ma mowy.

Źródło: Orange (Twitter)

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.