Operatorzy mobilni już dawno temu przestali budować swoje oferty jedynie w oparciu o sieci telefonii komórkowej. Kompleksowa oferta w postaci usług bankowych, telewizji, czy nawet dostaw energii elektrycznej mają zachęcić nas do wyboru danego operatora. Inną dość standardową usługą jest oczywiście oferta Internetu stacjonarnego. Zaczął ją właśnie świadczyć Plus, który po nawiązaniu współpracy z Netią, dodał do swojej oferty usługę Internetu światłowodowego 900 Mbit/s.

Grupa Cyfrowego Polsatu składa się ze spółek, które bez problemu mogą zaoferować przeciętnemu Kowalskiemu pełny zakres usług potrzebnych niemalże w każdym domu. Nas jednak najbardziej interesują usługi dostępu do Internetu. Jeszcze do niedawna było tak, że musieliśmy wybierać innego dostawcę dla Internetu stacjonarnego, a u drugiego płacić za dostęp do sieci mobilnej. Oczywiście zawsze można było wybrać Internet LTE z routerem Wi-Fi, ale jak ktoś ma możliwość podłączenia łącza stacjonarnego, to jest to z reguły lepszy wybór. Obecnie najbardziej opłacalnym wyborem są oczywiście łącza światłowodowe. Dlatego operatorzy mobilni zaczęli szukać partnerów z odpowiednią infrastrukturą. Najpierw T-Mobile nawiązał współpracę z Orange, a teraz Plus zaczął korzystać ze światłowodów Netii. Obecnie tylko Play pozostaje operatorem „czysto bezprzewodowym”.

Plus Internet Stacjonarny światłowód

Plus Internet Stacjonarny działa na infrastrukturze Netii

Infrastruktura Netii dociera do ponad 2,6 mln gospodarstw domowych w całej Polsce. Przy czym oferta Plusa nie ogranicza się tylko do wspomnianych już łączy światłowodowych. Usługa Plus Internet Stacjonarny jest realizowana za pośrednictwem czterech technologii:

  • miedzianej (czyli technologii VDSL) oferującej prędkości 20 Mbit/s i 50 Mbit/s,
  • Ethernet oferującej łącza od 20 Mbit/s do 900 Mbit/s (z wykluczeniem 600 Mbit/s),
  • kablowej HFC (czyli hybrydowa sieć kablowo-optyczna) z prędkościami od 100 Mbit/s do 600 Mbit/s,
  • światłowodowej PON z prędkościami 100 Mbit/s, 150 Mbit/s, 300 Mbit/s oraz 900 Mbit/s.

Zastanawiające jest, dlaczego Plus nie oferuje łączy 600 Mbit/s w technologiach Ethernet oraz FTTH. Wyjaśnia to udostępniony przez operatora cennik. Po prosty Internet 600 Mbit/s i 900 Mbit/s dostępny jest w takich samych cenach.

Plus Internet Stacjonarny cennik

Na koniec warto dodać, że większość operatorów oferujących Internet światłowodowy 1 Gbit/s korzysta z tych samych rozwiązań technologicznych, których Netia oraz Plus używają do świadczenia 900 Mbit/s. Różnica polega na tym, że 1 Gbit/s odnosi się do przepływności bitowej na interfejsie WAN, co uwzględnia również narzuty wprowadzane przez poszczególne protokoły. Natomiast 900 Mbit/s (a dokładniej około 960 Mbit/s) jest prędkością, która po odjęciu tych narzutów, pozostaje dla Waszych danych. Sytuację tą obrazuje grafika przygotowana przez Orange.

Orange 1 Gbit/s

Źródło: Informacja prasowa

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.