Pracownicy Play robią wszystko co mogą, żeby do końca roku ich sieć składała się z 7 tysięcy stacji bazowych. Jednak nawet wtedy “fioletowy” operator nie będzie mógł całkowicie usamodzielnić się od partnerów roamingowych. Dlatego Play podpisał z T-Mobile aneks do umowy o roamingu krajowym, który zmienia warunki współpracy w latach 2019 – 2021.

Marketingowcy Play zrobili bardzo dużo, żeby w głowach Polaków “fioletowy” operator kojarzył się z siecią, która korzysta ze stacji bazowych wszystkich polskich operatorów. Jednak “zasięg czterech sieci” traci powoli na znaczeniu. Play ma coraz więcej własnych nadajników, a w 2020 roku macierzysta sieć operatora ma mieć zasięg ogólnopolski. Dlatego “fioletowi” przymierzają się do całkowitego wyłączenia roamingu krajowego w centrum Poznania. Jak zabieg ten nie pogorszy działania sieci, to podobne zmiany zostaną wprowadzone również w innych miastach. Przy czym do tego czasu Play musi zmniejszyć koszty związane z opłatami za korzystanie z sieci partnerów.

Aneks podpisany przez Play i T-Mobile jest korzystny dla obu operatorów

Play już od dłuższego czasu próbuje ograniczyć ilość danych przesyłanych przez sieci partnerów roamingowych. Dlatego operator wprowadził “lejek”, który ogranicza prędkość pobierania danych do 3 Mbit/s. Obowiązuje on wtedy, kiedy klienci Play korzystają z nadajników 3G i 4G innych operatorów. Najskuteczniejszym rozwiązaniem tego problemu jest ustawienie smartfona na automatyczny wybór sieci. Dzięki temu będzie się on podłączać do stacji bazowych Play wtedy, kiedy jest to tylko możliwe.

“Aneks wprowadza nowe, bardziej elastyczne warunki współpracy do momentu zakończenia umowy o roamingu krajowym z dniem 31 grudnia 2021. Play zyskuje obniżenie rocznych kosztów roamingu krajowego w ramach dotychczas obowiązującego minimalnego zobowiązania finansowego, a T-Mobile wydłużenie czasu otrzymywania przychodów z tytułu roamingu krajowego do końca 2021 r.” – napisano w komunikacie Play.

“Jednocześnie dzięki wypracowaniu nowych zasad ustalania wolumenów przesyłanych w roamingu, T-Mobile gwarantuje sobie więcej pojemności sieci dla swoich klientów” – dodano. (PAP Biznes)

Podpisany aneks oznacza dla Play przede wszystkim ograniczenie kosztów. Natomiast T-Mobile skorzysta na mniejszym obciążeniu swojej sieci. Docelowo Play zamierza ograniczyć działanie roamingu krajowego do absolutnego minimum. Być może “fioletowi” kiedyś zdecydują się na całkowite wyłączenie tej usługi na terenie całej Polski.

Źródło: PAP Biznes

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.