Mogłoby się wydawać, że elektroniczna karta SIM, czyli eSIM, to jedynie technologiczna ciekawostka. Na szczęście tak nie jest. Orange jest pierwszym polskim operatorem, który obsługuje to nowe rozwiązanie. Aktualnie działa ono tylko na nowych iPhone’ach. W niedalekiej przyszłości dojdą do tego smartwatche z modemami LTE.

Główną zaletą eSIM jest niewielki rozmiar modułu elektronicznego, który może zastąpić fizyczną kartę SIM. Dodatkowo producent nie musi instalować mechanizmu do wkładania i wyciągania karty. Dlatego właśnie smartwatche z modemami LTE nie posiadają tradycyjnego wejścia na kartę nano SIM. Zamiast tego obsługują eSIM. Do tej pory sprzęt ten (np. Apple Watch 3) nie był sprzedawany w Polsce, ponieważ żaden z naszych operatorów nie wspierał standardu eSIM. Właśnie się to zmieniło.

Orange Polska proponuje klientom najnowsze innowacje technologiczne. Cieszę się, że jako pierwszy polski operator możemy zaproponować korzystanie z eSIM, czyli wirtualnej karty SIM. Od dziś to rozwiązanie jest dostępne w wybranych modelach smartfonów, ale przygotowujemy się do wdrożenia eSIM na kolejnych urządzeniach – mówi Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

eSIM na nowych iPhone’ach to dopiero początek

Usługa działa obecnie na wydanych w tym roku iPhone’ach, tj. iPhone XS, XS Max oraz XR. Są to jedyne smartfony Apple, które obsługują eSIM. Całkiem możliwe, że na początku 2019 roku do listy tej dołączą smartwatche Apple Watch 3 i 4. Mam nadzieję, że Orange zainteresuje się również obsługą eSIM w smartfonach Google Pixel oraz smartwachach Samsunga i Huawei.

iPhone eSIM

Pewnie zastawiacie się komu przyda się eSIM od Orange w obecnej postaci. Są to oczywiście posiadacze najnowszych smartfonów Apple, którzy chcieliby skorzystać z Dual SIM. W takim przypadku numer z Orange musi znajdować się na eSIM, a karta drugiego operatora powinna być tradycyjna. Usługa dostępna jest dla klientów abonamentowych, biznesowych oraz osób korzystających z kart prepaid. Aktualnie nie jest ona dostępna dla klientów submarki Orange, jaką jest Nju mobile.

Źródło: Orange

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.