Dostawcy internetu przyzwyczaili nas do tego, że z biegiem czasu dostajemy coraz za taką samą cenę. Sytuacja ta jest doskonale widoczna na przykładzie ofert światłowodowego dostępu do internetu. Orange właśnie zdecydowało się na przyspieszenie wszystkich wariantów swojej oferty FTTH.

Polacy mieszkający w dużych miastach nie mogą narzekać na brak możliwości podłączenia naprawdę szybkiego internetu. Coraz większa grupa operatorów oferuje łącza pozwalające na pobieranie danych z prędkością 1 Gbit/s. Z ofert powoli również znikają opcje wolniejsze od kilkuset Mbit/s. Z prędkościami wysyłania jest trochę gorzej. Mało która z firm oferuje w rozsądnej cenie łącza symetryczne, tj. takie, które pozwalają na pobieranie i wysyłanie danych z taką samą prędkością. Na szczęście telekomy coraz częściej odchodzą od zasady mówiącej, że wysyłanie danych jest 10 razy wolniejsze od ich pobierania. Widać to po zmianach w ofercie Orange dla internetu światłowodowego.

Orange szybszy światłowód

Nowe prędkości światłowodu Orange nie są dla wszystkich

Kiedy dowiedziałem się o zmianach w ofercie Orange, od razu poprosiłem kolegę, który ma od nich łącze FTTH, żeby je zmierzył. Niestety tester ze strony speedtest.pl (a jakby inaczej ?) pokazał wynik 900+/100 Mbit/s. Czyli “po staremu”. Moje wątpliwości rozwiał wątek na Twitterze Wojciecha Jabczyńskiego — Rzecznika Prasowego Orange Polska. Szybszy światłowód należy się tylko klientom, którzy podpisali nową umowę lub przedłużyli obecną.

Źródło: Orange

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.