Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Światłowodów, tj. Gimme Fibre Day. Z tej okazji INEA postanowiła przyspieszyć łącza światłowodowe swoich klientów. Przy czym przyspieszenie to nastąpiło w kierunku “do sieci”, tj. dla danych wysyłanych przez klientów. Od dziś wszyscy klienci INEA korzystający z łącz FTTH korzystają z symetrycznych łącz szerokopasmowych.

Zawiedzeni? Niepotrzebnie! INEA idzie w bardzo dobrym kierunku. Dwa tygodnie temu wielkopolski operator dołączył do swojej oferty łącza światłowodowe 10 Gbit/s. Aktualnie jest to najszybszy Internet na świecie, jaki jest oferowany klientom domowym. Jednak jeszcze do wczoraj miało ono jedną “wadę”. Prędkość wysyłania danych (tj. upload) była ograniczona do 100 Mbit/s. Teraz “problem ten” został rozwiązany. Od dzisiaj INEA dostarcza swoim klientom, którzy korzystają z technologii FTTH, łącza symetryczne. Oznacza to, że dane są wysyłane z taką samą prędkością, z jaką są pobierane. Oznacza to, że osoby posiadające łącze 10 Gbit/s mogą upload’ować swoje pliki z taką właśnie szybkością. Oczywiście pod warunkiem, że pozwala na to posiadany sprzęt oraz serwer usługodawcy.

INEA światłowód oferta

Dlaczego warto skorzystać z symetrycznych łącz INEA?

Wbrew pozorom symetryczne łącza światłowodowe nie są przeznaczone tylko i wyłącznie dla firm. Mogą one przydać się każdemu. Operatorzy przyzwyczaili nas do tego, że najważniejsza jest prędkość pobierania danych. Jednak w dobie rozwiązań chmurowych oraz smartfonów nagrywających materiały wideo w wysokiej rozdzielczości, “upload” ma coraz większa znaczenie. Niektórzy operatorzy sieci komórkowych już zrozumieli, że użytkownikom współczesnej sieci coraz bardziej zależy na szybkim wysyłaniu danych. Teraz świadomość ta dociera do dostawców Internetu stacjonarnego. Szybki “upload” przyda się osobom, które synchronizują z chmurą duże ilości danych (np. zdjęcia i filmy trzymane na smartfonie) czy też wysyłają na serwisy filmy na YouTube itp. Z szybszego wysyłania danych będą również użytkownicy często pracujący z domu. Telepraca bez porządnego łącza internetowego może być naprawdę uciążliwa.

INEA dociera ze swoją ofertą do 90 tysięcy użytkowników w całej Wielkopolsce. Oferta dotycząca symetrycznych łączy światłowodowych obejmie również nowe sieci budowana przez operatora poza Wielkopolską, w takich województwach, jak mazowieckie, lubelskie czy kujawsko-pomorskie. Na tych obszarach oferta ta dostępna będzie jeszcze w 2019 roku.

Źródło: informacja prasowa

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.